Преди няколко дни стана ясно, че комисията, която работи по уточняване на спорните исторически въпроси между Северна Македония и България, отново не постигна съгласие по темата за Гоце Делчев.
"Това беше едно от най-драматичните заседания между нас. Очаквахме това нещо, защото знаем, че Гоце Делчев е една от фигурите, които македонизмът е приел за свое знаме", сподели проф. Кирил Топалов, бивш посланик във Ватикана и член на съвместната българо-македонска експертна комисия.
"Когато дискутирахме историята на България и на Северна Македония, изпаднахме в спорове относно Гоце Делчев. Помолихме колегите да цитират изворите, от които черпят историята си - те не можаха. Оказа се, че македонците не познават историческите си извори", коментира още той в интервю за bTV.
Според него Гоце Делчев е българин и датата за честване на паметта му не трябва да бъде 7 октомври, както предлагат експертите от Северна Македония.
"В Северна Македония се опитват да наложат, че щом Гоце Делчев е роден в Кукуш той е македонец. Всичко това идва след края на Втората световна война и решенията на Коминтерна, които са диктувани от Сталин. Той не е харесвал България, защото редица съветски републики са искали да се казват Българска съветска република. Идеята на Сталин е била да изчезнат националните държави и да се създаде една обща голяма комунистическа държава. Сталин е искал да раздели България на три - Добруджа, Тракия и Македония. Най-голямото предателство е извършено от страна на Георги Димитров и Васил Коларов, които подкрепят това решение и са съгласни да разделят държавата си на три и да изтрият името ѝ. Теорията на македонизма се разработва в Сърбия. След Втората световна война всичко българско е премахвано в Македония от сърбите. Хората са пращани в лагери. А тук в България, хората са били бити и карани да се пишат македонци. Георги Димитров е бил готов да подари Пиринска Македония на новосформираната държава Македония. Нашата цел е техните историци да кажат истината. Този процес ще е труден, защото след Втората световна война са насложени много фалшиви твърдения. Съзнание, изграждано много десетилетия, не се променя за няколко месеца", обясни проф. Топалов.