Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пробойни в новия Изборен кодекс на ГЕРБ: Два дни гласуване - "Параграф 22" и за ЦИК

19 август 2020, 09:40 часа • 4920 прочитания

"Параграф 22" в изборното законодателство ще бъде предложението на ГЕРБ за промени в Изборния кодекс, внесени в НС преди дни. С тях се предвижда възможността изборният ден да бъде удължен до 48 часа, т.е. да се гласува в рамките на два дни. Аргументът на управляващите - епидемичната обстановка.

"Предложението при епидемична ситуация да се гласува два дни наистина представлява Параграф 22, защото не е ясно как ще бъде организиран надзорът, охраната, изборния ден. Не мога да твърдя за предпоставка за манипулации, но наистина не е ясно как ще се организира изборният ден, призна Цанева“, посочи и говорителят на ЦИК Таня Цанева пред BTV.

Освен това ГЕРБ предлагат машинно гласуване във всичи секции над 300 души, като лично всеки трябва да избира с машина или с хартиена бюлетина ще гласува.

„Това, което ГЕРБ предлага ще бъде похищение, пладнешки обир на гласовете на българските граждани. Комбинацията от връщане на хартиените бюлетини и удължаване на изборния ден, те ще имат възможност през нощта между двата дни да дописват и надписват и да добавят бюлетини. Това са изключително опасни поправки“, отбеляза Мая Манолова, председател на гражданското сдружение „Изправи се.БГ“.

Затова Манолова припомни за акцията си вчера пред ЦИК, където настояваше да присъства на заседанието на Изборната комисия, за да бъде пусната поръчката за доставяне на машини за вота. В крайна сметка не бяха допуснати.

„Преди две седмици горихме протоколи пред ЦИК, от изборите в София, които са надраскани и поправяни“, припомни Манолова. „Машинните протоколи са ясни и прегледни, без възможности да бъдат откраднати гласове на един или друг кандидат“, посочи Мая Манолова.

Говорителят на ЦИК коментира, че проектът на ГЕРБ за нов Изборен кодекс има и положителни страни - одитът и сертифицирането се възлагат на държавен орган и се опростяват протоколите.

ЦИК направи анализ и предостави доклад на Народното събрание, в който една част беше предложение за промени по отношение за машинното гласуване. Проектът, който сега се предлага за разглеждане в парламента, има два положителни момента. Това е, че одитът и сертифицирането се възлагат на държавен орган и се опростяват протоколите. Те съгласно закона наистина бяха тежки и сложни“ обясни говорителят на ЦИК. По думите й, въпреки усилията за обучение на членовете на секционните избирателни комисии, протоколите не са добре попълнени и са правени корекции, но не и манипулации. Грешките са от тип, който не влияе на изборния резултат, категорична беше Таня Цанева.

Според говорителя на ЦИК произвеждането на избори с машинно гласуване е държавна политика.

"Машините би трябвало да се придобиват от държавата, трябва да има добро сътрудничество, защото изборите са произвеждат не само от ЦИК, но и от много други органи“, посочи Таня Цанева.

От ЦИК призоваха гражданите да погледнат законодателната програма на Народното събрание и по нея да се ориентират как може да бъде въведено машинното гласуване.

Предстои приемане на техническите параметри на машините, след това ще дойдат останалите стъпки. Ако преди приемане на допълнителни разпоредби ЦИК е била купила машини, те биха стрували 18-20 хиляди лева, сега, след промените в изборното законодателство, тази цена би паднала на около 9000 лв. Как се получават разликата в цената Цанева не обясни.

Проблем според члена на ЦИК е това, че самата комисия не разполага с правомощия за съхранение и разполагане на такива машини в изборните секции. Освен това от думите на Цанева стана ясно, че в момента в бюджета на ЦИК пари за машини няма, но тя се надява със следващата план сметка финансирането да е факт.

На въпрос дали ще има машини на следващите избори, когато и да са те, тя подчерта, че Комисията винаги изпълнява закона такъв, какъвто е. Това означава, че ЦИК, след като й е възложено да осигури машини за гласуване, те ще бъдат осигурени, заяви Цанева.

 

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес