От гледна точка на машините и машинното гласуване не е имало никакъв проблем. Създават се обаче проблеми. Това заяви проф. Иван Тодоров, акционер в "Сиела Норма".
Конкретният пример за саботаж
Той даде пример – ЦИК поръчала на БНБ за предсрочните парламентарни избори ролки за машините от 25,5 милиметри, а ролките трябва да са максимум до 17 милиметра. Направиха го и сега, подчерта проф. Тодоров. През април, 2023 година 67 машини излязоха от строя, а преди това, когато нямаше нестандартни ролки, бяха само 2 излезли от строя. На всичкото отгоре хартията на тези ролки от 25,5 милиметра е по-дебела, твърди Тодоров пред БНТ.
Още: Три институции удостовериха съответствието на машините за гласуване
Все едно на бензинова кола да сложиш дизел и обратното – с течение на времето се повреждат, така ще стане и с машините, сигурен е експертът.
При изричен въпрос какво казват ЦИК за ролките, Тодоров отговори, че мълчат.
Проф. Иван Тодоров се възмути и как ЦИК се събра миналия петък (27 ноември) и взе решение за машинното гласуване преди да изтече законовия срок за сертифициране на машините. „Още нямат писмо и хоп – вземат решение“, каза Тодоров пред БНТ.
Конкретно експертът коментира и доклада на ДАНС за довереното изграждане на софтуера – при същата процедура за определяне на кодове в ЦИК няколко души снимаха, настоя тя. Преди изборите да не е светлинен лъч да мине през 10 000 машини, да не би да има трите пароли при различни хора? Всичко е направено, за да се провали машинното гласуване, каза проф. Тодоров. Той изброи случаи в световен мащаб къде се ползва машинно гласуване – в избори за кмет на Лондон, в Щатите, в Сингапур.
Още: Денков за скандала с машините: Чакам предложение от шефа на ДАНС за смяна на зам.-председателя
100% съм сигурен, че ще трябва да съдим ЦИК, за да ни платят за разходите за първи тур на местните избори - те никога не плащат, добави проф. Тодоров.