Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

При такава ненавист не може без коалиционно споразумение: Експерти за бъдещето на сглобката

07 март 2024, 08:45 часа • 1258 прочитания

Когато няма взаимно доверие, има коалиционно споразумение. Както стана в Румъния, където не се разбра как са случи ротацията, нямаше сътресения и всичко мина спокойно. Това заяви Милен Керемедчиев в ефира на Нова телевизия. Според него от самото начало сглобката не била сформирана и сглобена правилно.

Още: Георги Лозанов: Въпросът за спозарумението с Украйна беше поставен, за да затрудни преговорите за правителство

Още: "Опит за подмяна на базисните ценности на ДПС": Хората на Ахмед Доган ще обжалват решенията от конференцията на Пеевски (ВИДЕО)

ОЩЕ: Политолог: ГЕРБ и ПП-ДБ не искат да се нарекат коалиция, а гражданите точно това очакват (ВИДЕО)

Харалан Александров също смята, че не е възможно при такава ненавист между двете политически сили да се управлява без коалиционно споразумение.

Андрей Райчев заяви от своя страна, че не знае кое е по-отвратително – това, което се случва в съдебната система, или това, което се случва между три политически сили в една стаичка.

Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС

Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество

„Има много мощен копнеж по нещо ново. Вижте рейтинга на парламента. Това е голямата драма и в този контекст отиването на избори може да отвори възможност за нещо ново“, смята Александров.

ОЩЕ: Борисов беснее: Отиваме на избори 2 в 1 заради ПП-ДБ (ВИДЕО)

По думите му Бойко Борисов, който в момента е на срещата на ЕНП, демонстрира как опита да бъде омаскарен не се е получил - среща с всички, говори с всички. „Показва, че дневният ред на опонентите му не се е осъществил“, каза той.

Велизар Шаламанов смята, че е важно и спешно е да има МС, защото само при наличие на МС ще има парламент, който може да реши въпроса с регулаторите и съдебната система. "Първият въпрос, който трябва да бъде решен, е, как ще изглежда Министерски съвет”, уточни той. По думите му преди подаването на оставката правителството е трябвало да направи публичен отчет точка по точка, за това, какво е изпълнено. Според Шаламанов позициите на ГЕРБ се засилват и ПП-ДБ трябва по-сериозно да се фокусират върху преговорите.

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?

Александров добави, че не е трябвало да се бърза с оставката на кабинета. "Връщаме се в изходната точка на конфликта. Нужно е съгласие за основните принципи между партиите, които предстои да водят преговори по между си”, каза той.

Керемедчиев допълни, че ПП-ДБ са започнали да се опияняват от властта. „На тях им хареса да използват всички лостове на властта и това кореспондира изцяло с Асен Василев. Докато Кирил Петков беше поставен на амбразурата, той обра и всички негативи с някои от своите изказвания. Василев успя да акумулира сериозна властова машина. Категорично ПП-ДБ не искат да отстъпят от властовите позиции, които завладяха”, заяви той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес