"Надявам се, че народните представители няма да направят така, че да отблъснат още повече избирателите от урните" - по този начин президентът Румен Радев коментира разглеждането на ветото му върху Изборния кодекс в Народното събрание днес.
Още: Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж за председател на БСП
Още: Делегатите на Конгреса на БСП гласуват за председател и национални органи на партията
На 14 декември държавният глава спря връщането на хартиената бюлетина, но за депутатите това се оказа по-важно от удължаването на бюджета и "хартиената коалиция" ГЕРБ, ДПС и БСП успя да вкара точката в последния работен ден на парламента за 2022 г.
"Много ясно изложих мотивите си при налагането на ветото", каза Радев днес пред журналисти. Аргументът му беше, че с връщането на хартиената бюлетина се подменя характеристиката на машинното гласуване като вид електронно гласуване. Експерти обаче определиха мнението на държавния глава като "най-слабите аргументи за вето от 30 години". Ветото вече беше преодоляно в правна комисия.
Относно възраженията на БСП и "Възраждане", че умишлено бави втория мандат, Радев отговори, че най-важната цел е "да имаме най-сетне редовно правителство". "Няма проблем много бързо да завъртим рулетката на мандатите. Мисля, че така партиите имат време да намерят пътя един към друг. Веднага след празниците ще връча втория мандат", потвърди президентът и отказа да коментира за третия.
Още: Прекият избор на председател на БСП отиде в историята
Още: 14 кандидат-лидери на БСП: Надпреварата започна
Попитан за казуса с минималната работна заплата, той заяви, че не одобрява от трибуната на парламента се водят "популистки битки кой повече да се хареса на избирателите". "Ще има от 1 януари увеличение, веднага от следващата година", каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Рая Назарян: Представянето на бюджета е въпрос на дни
Още: Заради скъпите храни: Росен Желязков свиква правителството
Припомняме, че предложението на БСП за увеличаване на МРЗ до 850 лева не мина, тристранката също не постигна консенсус и служебният кабинет ще предложи тя да стане 780 лева спрямо сегашните 710 лв.