В задочен спор след Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) влязоха президентът Румен Радев и председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов. Причината – предложената от президентството версия на общо становище.
Още: Службите са поискали данни за десетки потребители на "Telegram" в България
Още: С ново споразумение България и САЩ ще борят тежката престъпност, свързана с миграцията
Според Цветанов то още в уводната си част е съдържало изводи, несъвместими с членството ни в ЕС и НАТО: „Президентската институция и екипа на президента със становището, което ни предоставиха, трябваше да излезем и да кажем, че започваме стъпки към излизане от НАТО”, каза Цветанов, цитиран от bTV.
Зам.-председателят на ГЕРБ обаче не пожела да обясни защо смята, че становището е съдържало подобни изводи. По думите му около половината от увода е била съкратена във финалната версия.
От „Дондуков” 2 определиха твърденията на Цветанов като манипулативни и публикуваха работната версия на становището. В него са маркирани често обсъждани в публичното пространство рискове за сигурността, като анализът на глобалната ситуация включва и проблемни зони, свързани със страни членки на НАТО.
Още: Депутатите взеха заплати над 1 млн. лв. за 20 дни работа (ВИДЕО)
Още: ДБ отговори на ГЕРБ за премиера, призова ги да не бавят Закона за съдебната власт
"Нанесените удари по обекти на територията на Сирия от създадената ad hoc коалиция (САЩ, Великобритания и Франция) без резолюция на Съвета за сигурност на ООН покачват риска от ескалация на конфликта в региона", пише в предварителната версия на документа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нямаме повод да се срамуваме": Главчев пак похвали служебния кабинет и за ЧНГ
Още: Преговорите за правителство се подновяват, но Желязков остава кандидат за премиер
Отделено е място и на действията на Турция и нейната „самостоятелна операция в Северна Сирия”, както и на противоречията ѝ с Кипър. Като потенциален риск за Балканите се посочват „териториалните спорове между членовете на Северноатлантическия алианс – Турция и Гърция, както и зачестилите нарушения на въздушното ѝ пространство”.
В документа се посочва още, че е налице "трайно влошаване на средата за сигурност в непосредствена близост до нашите граници".
Имена на конкретни държави обаче липсват при прочетеното от президента изявление след КСНС пред медиите.
Още: Урок по евроатлантизъм: Как Пеевски спря строежа на завод за барут само с едно обаждане? (СНИМКИ)
Още: Пеевски: Трябва да направят правителство, ако искат да ги има (ВИДЕО)
Същевременно Цветанов допълни, че и ДПС са излезли с "изключително подготвена евроатлантическа позиция" във връзка с черновата. Лидерът на БСП Корнелия Нинова на свой ред каза, че не е видяла смущаващи текстове в нея и редакциите са били с мотива за краткост, "защото знаем конфликтите и ситуацията".