Няма теч на данни от БУЛСТАТ регистъра. Това обяви на извънреден брифинг министърът на правосъдието Надежда Йорданова.
Още: Ще се увеличава ли възрастта за пенсиониране? Мнението на социалния министър
Още: Делото за скараните ДПС-та закъса във ВКС
„Теч на лични данни от регистър БУЛСТАТ няма и не е имало. Подготвяме законодателни промени“, заяви тя в съвместно изявление с министъра на електронното управление Божидар Божанов.
„Както от правна, така и от техническа гледна точка теч не е имало, няма и риск за такъв“, категоричен беше и министър Божанов.
По-рано в събота стана ясно, че за кратко личните данни на над 300 000 души са се появили в регистъра БУЛСТАТ на Агенцията по вписванията.
Още: Керемедчиев обясни защо Тръмп-младши не се срещна с нито един български политик
Още: Кирил Добрев: Нека ни хейтят колкото си искат за намаляването на скоростта
Проблемът се е появил в първия работен ден на годината - 4 януари, когато Единните граждански номера, служещи като БУЛСТАТ на хора със свободни професии, са преоформени в нови деветцифрени кодове. За казуса съобщиха още вчера пред БНР-Варна адвокати, които са установили, че при вписване на ЕГН системата дава достъп и до техните адреси, телефонни номера и мейли. Изтичане не е имало, грешката е отстранена и в момента данните са защитени.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Министърът на туризма отговори на Радев: Критикува ни като политик през аргументи
Още: Караджов раздава обещания: До 2029 г. ремонтираме изцяло релсите на БДЖ
Повече по темата вижте тук: В БУЛСТАТ регистъра "изтекоха" личните данни на над 300 000 българи (actualno.com)