Комисията по правни въпроси ще предложи на Народното събрание да отхвърли предложения референдум на "Възраждане", който би блокирал членството на България в еврозоната до 2047 г.
Само 7 гласа "за" бяха събрани от "Възраждане", БСП и Гроздан Караджов от ИТН. "Против" гласуваха 8 души от ДПС и ПП-ДБ.
Конституционните експерти, които бяха поканени в комисията - като Наталия Киселова и Пламен Киров, казаха, че исканият от "Възраждане" референдум противоречи на Конституцията. Дадоха и аргументи, като основният е, че присъединяването на България към еврозоната е част от подписания и ратифициран от България договор за членство в Европейския съюз.
"Сериозни последици за България"
"При провеждане на референдум срещу еврото може да има сериозни последици за България", предупреди по време на дебатите управителят на БНБ Димитър Радев. Още: Референдумът на "Възраждане": какво зависи от правителството
По думите му в предложението на "Възраждане" за допитване до народа по темата има противоречие с международните договори, които България е подписала с ЕС. Противоречия има и с българското законодателство. Нещо повече - по думите му въвеждането на лева като "единствена валута" ще торпилира съществуващата сега по закон неограничена обмяна на левове срещу евро, която е записана във валутния закон.
Дебатът
Впечатление по време на дебатите направи, че депутатите от ГЕРБ и ДПС не изразиха позиция по темата.
Мирослав Иванов от "Продължаваме промяната - Демократична България", че след като се произнесе Народното събрание, последната санкционна инстанция е Конституционният съд и той може да прецени дали решението на парламента е правилно.
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов отговори, че законът е ясен и категоричен, че когато има повече от 400 000 подписа, Народното събрание не преценява, а гласува. Още: Унгарците и румънците искат еврото, българите се притесняват за идентичността си
Смиляна Кръстева от БСП заяви, че нейната парламентарна група ще подкрепи провеждането на референдума в знак на уважение към 470 000 българи, подписали искането, както и по причина "да дадем власт на народа, те да гласуват и вземат това решение, защото колкото повече референдуми провеждаме, толкова по-добре".
Гроздан Караджов от "Има такъв народ" каза, че личното му мнение е, че колкото по-скоро влезем в еврозоната, толкова по-добре е за България, но народът трябва да се учи от последствията от решенията, които взима.