Поставените под карантина в домашни условия заради COVID-19 ще могат да гласуват с мобилна избирателна урна, решиха депутатите от Комисията по правни въпроси с одобрените на първо четене промени в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, предаде репортер на БГНЕС.
С 14 гласа „за“, 7 против и без въздържал се комисията подкрепи промените, внесени от управляващите от ГЕРБ, които имат за цел да помогнат за провеждането на избори в условията на усложнена епидемиологична обстановка.
Внесените предложения предвиждат и разкриване на избирателни секции в болниците за хоспитализираните пациенти, заболели от коронавирус. Управляващите задължават Централната избирателна комисия (ЦИК) да изработи и приеме правила за организацията на гласуване по време на пандемия 50 дни преди изборния ден, вече насрочен от президента на 4 април.
Според опозицията обаче с тези предложенията управляващите „за пореден път“ прехвърлят изцяло отговорността върху изборната администрация. „ЦИК се товари с несвойствени правомощия“, категоричен бе по време на дебата Филип Попов от БСП, според когото комисията не е здравен орган и не притежава експертиза в сферата на здравеопазването, за да изработва правила за гласуване в условията на пандемия.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
„Ние ще се съобразим с всички предложения и бележки, които ще ни бъдат представени от ЦИК. Целта е да създадем условия за нормално протичане на изборния процес“, посочи от своя страна Красимир Ципов от ГЕРБ. Управляващите защитиха предложенията си и с факта, че ЦИК е колективен орган, където има представители и на опозиционните партии, както и на такива, които нямат представителство в българския парламент, а като такъв орган винаги е била натоварена с цялата организация около изборния процес.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Дебатите в комисията започнаха още преди да е внесено и официално становище на ЦИК по законопроекта, което пристигна след началото на заседанието.
Недоволни от това как управляващите отговарят на предизвикателствата, свързани с изборите, от БСП обявиха, че внасят свои промени в Изборния кодекс. С тях от левицата искат да гарантират видеонаблюдението след края на изборния ден и изчистване на избирателните списъци „от мъртвите души“ чрез въвеждане на активна регистрация. „Изборният процес доста ясно отразява състоянието на цялата ни държава. Всички тези проблеми са натрупани и сега плащаме сметката за бездействието от последните четири години“, обоснова предложението Крум Зарков.
Промените в изборните правила за гласуването в условията на COVID-обстановка ще бъдат обсъдени на първо четене в пленарната зала на заседанието на парламента в петък.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?