Правителството на Росен Желязков не може да бъде полезно за страната и да реши проблемите. Такава е позицията на партия Величие, която атакува изборните резултатите от последните предсрочни избори на 27 октомври пред Конституционния съд (КС), след като не успя да влезе в 51-то Народно събрание, понеже резултатът й беше 3.99%. Според партията кабинетът не може да бъде полезен, понеже е излъчен от недемократично избран парламент и напомня, че след изборите имаше "широка дискусия, за това какво представляваха парламентарните избори. На по-голямата част от обществото стана кристално ясно, че те бяха недемократични, нечестни и несвободни.
Още: "Защо да няма договорка": Вежди Рашидов вижда Борисов президент, а Радев премиер
Обществената реакция беше потушена, след като КС пое важния ангажимент да определи законни ли са тези избори или не. В настъпилото двумесечно затишие или периода на работа на Съда по този въпрос, беше направен недостоен опит обществото да бъде заблудено и приспано под властта на една елитарна върхушка, чиято основна цел е да убива демокрацията в България".
Ненужен и незаконен
Още: Тошко Йорданов: Това, което ПП-ДБ направиха с бюджета след ГЕРБ е по-лошо
Очевидна е простата сметка, че ако Величие влязат в парламента, това ефимерно мнозинство с 5 гласа ще изчезне, заключват още от партията и обяснява, че установеният политически елит направи всичко възможно Величие да не влезе в парламента. "Така стана се случи пазарлъкът за правителство на Росен Желязков. КС стана съучастник в това антидемократично злодеяние", категорични са от Величие и питат: "Как КС, като съучастник на фундаменталната за демокрацията кражба на изборите, ще може да защитава принципите и разпоредбите на демократичната държава? Какво ни интересува програмата на правителство, което не е демократично и законно избрано?"
Според Величие поведението на КС е скандално, както е скандално и решението да се броят в един прекалено дълъг период само една част от изборните секции. "Естествено възниква въпросът, ако тези секции налагат корекция на изборния резултат, дали е възможно той да се счита за абсолютно валиден и трябва ли да се преброят и останалите повече от 10 000 секции, за което ще е нужно огромно време, за да имаме пълния, точен и верен резултат. И тук вече Съдът влезе в оперативната роля да прикрива изборни фалшификации и манипулации, за да осигурява време, в което сглобкаджиите в новия парламент ще правят каквото им е изгодно", посочва още партията в позицията си.
Кабинетът "Желязков"
Още: Ще се сблъска ли кабинетът "Желязков" с първи вот на недоверие: Отговорът от Иво Мирчев
Премиерът Росен Желязков, заедно с новото редовно правителство, което положи клетва на 16 януари след одобрение със 125 гласа "за" от депутатите в парламента, пое властта официално от Димитър Главчев и служебния кабинет, управлявали до момента. На церемония в Министерски съвет новият министър-председател поздрави предшественика си за свършената работа в среда без парламентарна подкрепа и без програма. Също така обяви, че "100 дни толеранс" вече няма - "това е в миналото", обещавайки да се ръководи от интересите на гражданите.
Още: Кирил Петков се закани да изкорени ПР-ската мъгла на ГЕРБ за Еврозоната и бюджета
Кабинетът "Желязков" събра ГЕРБ-СДС, "Има такъв народ" и БСП със споразумение за съвместно управление. В него е включено специално приложение, подписано от "Демокрация, права и свободи - ДПС" на Ахмед Доган. Така се осигурява парламентарно мнозинство зад новото управление.
Припомняме, че ГЕРБ-СДС водеха преговори и с "Демократична България", но ги прекратиха, след като обвиниха ДБ, че коалицията не е приела нито Бойко Борисов, нито Росен Желязков като кандидат-премиери. От ДБ пък настояваха да се запишат в коалиционно споразумение най-важните приоритети в правосъдната реформа, включително отмяна на избора на Борислав Сарафов за главен прокурор.
Още: "Заваляха исканията към кабинета "Желязков": КНСБ настоява за ръст на заплатите през 2025 г.