Конституционният съд ще излезе с решение, което да коригира финалните резултати. Това значи пренареждане на депутатските места. Това каза Цветелина Пенева от обществения съвет към ЦИК в ефира на Нова телевизия попитана какво ще се случи, ако липсващите гласове за „Величие” бъдат открити при повторното броене на бюлетините в над 1700 секции.
ОЩЕ: "Изборната измама": "Величие" с твърдения за още стотици изборни нарушения и видеа от секции
Пенева подчерта, че трябва да се преброят резултатите в 2219 секции. "Събират се 1777 с 442, защото задачите за групите са различни. В едната група трябва да се установят отново действителните гласове, които са подадени по кандидатски листи. Тоест ще се изброят всички бюлетини, които са намерени в чувалите. А в другата група – 442 секции, задачата на експертите е основно да се възстанови дали недействителните бюлетини в чувалите съответстват на броя, записан в изборните книжа“, обясни тя.
Представителят на общественият съвет към ЦИК уточни, че сроковете са много кратки. „Крайният срок за приключване на експертизата на вещите лица е 10 януари. Това означава, че ще имат около 40 дни, като броим всички почивни дни. Общият брой назначени експерти е 18 души. В тях са включени и математици и статистици, които освен да броят, трябва да правят и анализи на флаш паметите на машините“, отбеляза още Пенева.
ОЩЕ: Още 18,5 млн. лв. за ЦИК за парламентарните и частичните местни избори
"В такъв мащаб не е прилагана такава процедура – броене на толкова много бюлетини. Според мен това е едно изключително правилно решение. Това дава доверие в изборния процес", заяви от своя страна Ваня Нушева от „Прозрачност без граници“.
Според нея срокът за броене на бюлетините е достатъчен, но при условие, че има добра организация. "В състава на тази експертна комисия влизат бивши членове на ЦИК, юристи, преподаватели, статистици, специалисти по информатика от БАН – хора с опит и знания”, поясни Нушева.