Заплаха за сигурността на границите ни, риск да не влезем в сухопътния Шенген и потенциална загуба на евросредства - такава картина нарисуваха евродепутатът от ДБ/ЕНП Радан Кънев и депутатът от ПП-ДБ Мартин Димитров. По думите им, зад това стоят действия на служебния кабинет на Димитър Главчев, който е организирал непрозрачна процедура за закупуване на скенери за граничен контрол.
Часове след брифинга им ръководителят на Агенция "Митници" Георги Димов отвърна, че България няма да изгуби финансови средства от ЕС.
Агенция "Митници": Няма да загубим европари
"Действията на Агенция „Митници“ са изключително и само подплатени със законови основания, ползвайки добри сходни европейски практики. Предметът на днешния разговор и публикациите в публичното пространство касаят рентгеново оборудване, което в своята същност е доставка по европейски инструмент за граничен и митнически контрол, допринасящи за опазване здравето, финансовите интереси и грижата по граничните контролно-пропускателни пунктове на Република България като външна граница", каза Димов.
"Проектът е изключително важен не само за България, той е важен и за целите на Европейския съюз. Договорът, който е сключен с избран от Агенция „Митници“ изпълнител, се изпълнява регулярно. Финансовите средства постъпват на основание план, изготвен от Агенция „Митници“", добави той, цитиран от БГНЕС, и увери, че интересите и на страната, и на ЕС по отношение на финансовите средства не са застрашени.
"Агенция „Митници“ във всеки един етап от проекта е в комуникация с Европейската комисия и ръководителите на инструмента за ефективен граничен и митнически контрол“, заяви шефът на митниците и посочи, че всичко, което агенцията е направила до момента, ще бъде съобразено с българското и европейското законодателство.
Още: Ще загуби ли България 80 млн. лв. по програмата за рибарство?
Скандалът: защо не е ясно коя е избраната фирма?
Накратко – от брифинга на Кънев и Димитров се разбра, че за скенерите е било отделено европейско финансиране от над 60 милиона лева. Поръчката е пусната през август 2023 г. Явяват се три фирми, но две от тях сезират Комисията за защита на конкуренцията заради документацията на Агенция „Митници“ – в нея имало грешки и ограничителни условия. КЗК решава в полза на компаниите, а Върховният административен съд потвърждава същото през януари тази година. ВАС дава указания на агенцията да обяви нова обществена поръчка.
Само че Агенция „Митници“ е решила да започне пряко договаряне с фирма, чието име не се споменава публично. От митниците казват само, че става въпрос за „дружество със значително и дългогодишно присъствие на българския пазар“. Цялата процедура е засекретена. През лятото става ясно, че договорът вече е подписан – по информация на служебния финансов министър Людмила Петкова. Машините се очакват в средата на 2025 г.
Липсата на прозрачност в случая поражда „много сериозни тревоги“ и за националната, и за европейската сигурност, смята Радан Кънев. Той призова служебното правителство да прекрати договора и да влезе в комуникация с Европейската комисия.
Още: ЕК отпуска на България 197 млн. евро за подобряване на електропреносната мрежа
Днес Георги Димов обясни, че имало причина да не казва коя е избраната фирма. „За целите на ГКПП рентгеновото оборудване е част от цялата система за граничен контрол. Информацията, която се събира за нея, представлява тайна не само за целите на България, а и за целите на ЕС, и е приложен специфичен ред, законосъобразен, сходен с такива, приложени в други европейски държави“, добави той.
Директорът на Агенция „Митници“ отговори по любопитен начин и каква е причината да се стигне до пряко договаряне, а не до обществена поръчка: „Смятам, че решението на Върховния административен съд е изключително точно, ясно, категорично - прекратяване на поръчката. Моля да не влизаме в дебат и в дискусии“.
По думите му - директорът на Агенция „Митници“ не е в хипотеза да отговори на този въпрос и да смята какво си мислят в ЕК. „Директорът на Агенция „Митници“ твърди и уверява обществото, че във всеки един етап от реализацията на тази процедура ЕК е запозната“, смята той.
Има ли риск за Шенген?
На въпроса може ли тази процедура да ни забави за пълноценното влизане в Шенген, Димов отвърна, че "категорично не може да ни спъне за Шенген". Рентгеновото оборудване осигурява по-ефикасен граничен и митнически контрол, каза той. То ще бъде доставено до юни 2025 г. и е съставено от 31 броя рентгенови системи, разположени на 18 митнически учреждения на територията на България.
"Изпълнението на конкретния инструмент и ангажиментите на Агенция „Митници“ в страната визира срок 25 юни, който срок можеше да не бъде изпълнен и страната, и Агенция „Митници“ да изгуби финансирането, което е осигурено по грантово споразумение“, твърди още той.
Димов не виждал липса на прозрачност - цитира закона за класифицирана информация. "В момента, с цялото уважение към журналистическото съсловие, не сме в хипотеза необходимост да се знае. Всичко, което е предприела Агенция „Митници“ и директорът на Агенция „Митници“ по отношение на инструмента на ЕК, е законосъобразно, целесъобразно", повтори той. Защо обаче първоначално е имало открита обществена поръчка, а после - закрита, той не отговаря.
Още: Корупцията в Агенция "Митници": Съдът остави за постоянно в ареста Стефан Димитров