Димитър Главчев постъпи изключително почтено. Моята смяна беше договорена предварително с него. Помолих го да бъда сменен, ако не се получи едно условие.
Това заяви пред БНР Кирил Вътев, бивш министър на земеделието, по повод освобождаването си от служебното правителство. Той обаче отказа да назове условието.
"По-добре да го научиш от мен, отколкото от медиите. Това, за което си говорехме, не може да стане. Затова те освобождавам", цитира думите на Главчев вече бившият земеделски министър.
Още: Лобита, предизборни пари и украински помощи: Кой поиска смяната на министър Кирил Вътев?
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
"Акад. Денков ме посъветва да не оставам в служебното правителство, защото той гледаше по-политически на нещата, а аз - по-технологично и пазарно", обясни още бившият земеделски министър и подчерта, че е имал свободата да привлече хора, които той е избрал.
"Приех ги с пълно доверие, но двама от тях злоупотребиха с него", посочи още Кирил Вътев, но не пожела да назове имената им.
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Още: Кой е Георги Тахов - предложеният от Димитър Главчев за нов служебен земеделски министър?
"Приятна изненада е човекът, който зае моето място в министерството - работих прекрасно с Георги Тахов", посочи той.
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
На въпрос за своето бъдеще, Вътев подчерта, че няма да го видим в политиката изобщо. "Оставам си в неправителствения сектор", заяви бившият министър и добави, че два от четирите протеста, които се проведоха пред земеделското ведомство по време на неговото управление, са били "абсолютно изкуствени и предвождани от отявлени субсиевъди".
"Те бяха подпомагани. Не искам да разсъждавам от кого", каза Вътев.
Продоволствената независимост, според бившия земеделски министър, е факторът, който ще разреши проблемите с т.нар. "субсиевъди". "Тази страна е изключително плодородна и има невероятни производители, които обаче не ходят по протести и не викат. Те дори не кандидатстват за субсидии, но са на пазара и се развиват".
Той посочи, че се занимава с организацията на аграрен форум, който ще се проведе на 31 май, и в който ще вземат участие изявени български учени от цял свят. Темата ще бъде "Изграждане на устойчива агро-хранителна система".
"Ако спре вносът поради някаква криза, след три месеца тук ще настане глад. Не може да внасяме 80% от плодовете и зеленчуците. Потенциалът, който има българското производство е огромен, а ние не го развиваме. Интересът е към субсидия, а не към продукт", коментира още Кирил Вътев.