През вчерашния ден от тазседмичната сесия на Европейския парламент беше гласувано изключително важно решение – която държава-членка на ЕС не пази независимостта на съдебната си система и не се бори с корупцията т.е. като цяло не спазва принципа за върховенство на правото по отношение на употребата и разходването на евросредства, да бъде наказвана. Степента на наказанията е различна, но най-общо касае получаването на средства от еврофондовете при установено нарушение – средствата трябва да могат да бъдат или намалявани, или да се забавят плащания или изцяло да се спират, смята ЕП.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Проверка на Actualno.com за това как са гласували българските евродепутати показва интересна картина (т. 8 от сесията). Против позицията са дали вот всички депутати от БСП – Георги Пирински, Момчил Неков, известен като Любимец 15 и Петър Курумбашев. Лидерът на ПЕС Сергей Станишев пък изобщо не е гласувал, също отсъстващ е бил и Николай Бареков. Против е гласувал и зам.-председателят на ВМРО Ангел Джамбазки.
Припомняме, че на тазседмичната пленарна сесия Неков блесна и с друга своя изява. Той обяви, че не бива да се заклеймява комунизмът като строй, защото много българи го харесвали и искали да се върне.
Как са гласували другите евродепутати, от квотата на ГЕРБ – Емил Радев е подкрепил позицията, Андрей Новаков също я е подкрепил, както и Асим Адемов, плюс Владимир Уручев. Не е гласувал обаче Андрей Ковачев. "За" са още Неджми Али (ДПС), бившият министър на околната среда и водите от времето на Орешарски Искра Михайлова (ДПС), както и Филиз Хюсменова, и Илхан Кючюк – също от ДПС. Светослав Малинов от Реформаторския блок също е "за".
Параметрите на решението
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Гласуването определи позицията на Европейския парламент, но тепърва Европейският съвет трябва да изготви своя. ЕП обаче вече е готов за разговори. А мерките, които ЕП счита, че трябва да се налагат при липса на контрол върху получаването на евросредства, са: прекратяване на финансови ангажименти, забавяне на плащанията, намаляване на предварителното финансиране и замразяване на плащания.