На 9 август 2023 г. по искане на Европейската прокуратура (ЕППО) в София е арестуван кметът на град Генерал Тошево - Валентин Димитров. Арестът е във връзка с разследване на измами със субсидии за проект за повишаване на енергийната ефективност. Това пише в съобщение на сайта на Европейската прокуратура.
Още: "Ще има бавене докато се приеме бюджета": Ивелин Михайлов с прогноза кога ще влезе "Величие" в НС
Извършени са претърсвания и в помещения на общината, в офиси на длъжностни лица, заподозрени за участие в разследваните престъпления.
Престоят разпити на няколко свидетели и заподозрени.
Още: Европрокуратурата разследва измама с ДДС чрез луксозни коли в България
Още: ЦИК потвърди: Партия "Величие" ще има 10 депутати в 51-ия парламент
Още: Проф. Даниел Вълчев: Вижда се, че това са били едни безобразно проведени избори
По данни на прокуратурата фактите се отнасят за периода 2017-2019 г. и касаят безвъзмездна финансова помощ, получена от общината по проект за повишаване на енергийната ефективност в многофамилни жилищни сгради, финансиран от Европейския съюз, в размер на 169 000 евро (около 330 000 лв.). Проектът е възложен на частен изпълнител.
Приет е бюджетът на Генерал Тошево от близо 15,6 милиона лева
Още: Проф. Киров: В съдебното решение за незаконните депутати има нарушение на Конституцията
Още: Един от касираните парламентаристи: Никой не се е родил депутат, няма драма
Според доказателствата длъжностни лица, участващи в проекта, включително и кметът, са представили невярна информация относно изпълнението на строително-монтажни работи, които не са приключили в установения срок.
По измама с европари: Европейската прокуратура с претърсвания в Румъния и Франция
Още: Правителство оцеля, правителството си замина: Новото разпределение на депутатите
Още: С дебат за гъбарите: Стегнато мина второто чете на бюджета на ДОО през комисия