Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Плевнелиев: Постигнатият консенсус за националната сигурност не се спазва

21 октомври 2013, 12:10 часа • 30699 прочитания

Сигурността е сред тези обществено значими въпроси, по които трябва да има широк обществен консенсус. Това каза президентът Росен Плевнелиев, който откри конференцията „Националната сигурност: актуални въпроси, подходи, решения“, предаде „Фокус”.

"Може ли да бъде изградена ясна и единна визия по проблемите на сигурността и отбраната, които да е приета от всички партии и да не зависи от конюнктурата. Възможен ли е пакт между политическите сили и общността по въпросите за сигурността. Не само е възможен, но е задължителен по въпросите за сигурността. През 2012-а беше постигнат пълен консенсус по темата за национална сигурност. Този постигнат консенсус днес не се спазва, надявам се това да е временно и да се върнем отново към него", каза президентът.

"Свидетели сме на може би най-драматичните промени в средата на сигурност в човечеството. До колко е валидна днес оценката, дадена в стратегията за Национална сигурност, приета през 2011 г.", попита Плевнелиев.

"До каква степен събитията от Арабската пролет измениха най-важните изводи в този документ. Нуждае ли се вече стратегията от актуализация. До колко възникващите конфликти и заплахи и да бъдат своевременно правилно прогнозирани. Верен ли е изводът, направен в стратегията, че рисковете и заплахите се посрещат в територията на страната, след като бяхме атакувани на българска земя от терористи? Доколко стратегията е готова да генерира верни оценки на стратегическа страна на сигурност. До колко вземаните решения способстват за минимизиране на рисковете и за ефективно решение на кризите. Например, кризата с бежанците, можем ли ефективно да изпълняваме приетите планове за справяне с кризи? След като имаме приет план за бежанци отдавна, защо бежанците спят на пода пред очите на цяла България? Асиметричните заплахи са най-големите заплахи за общество като нашето. Международният тероризъм и разпространение на оръжия без контрол са най-големите асиметричните заплахи. След атентата в Сарафово, извадихме ли поуки? Готови ли сме днес, ако решат да повторят атентата? Активната роля на демократичния свят наложи на диктатора Асад да признае, че са били използвани химически оръжия. Гражданските войни отпушиха масивен поток от емигранти към съседните страни. Повече от 2 млн. души търсят сигурност в други страни, включително и у нас. Конфликтът в Сирия все още може да стане регионален конфликт”, каза още Плевнелиев.

"Каква роля може да играят инистуциии като БАН, може ли тя да се превърне в сплотяващо тяло за консенсус. В историята си БАН винаги е играла такава роля. Научната продукция на БАН е един от стратегическите инструменти, с които разполага държавата. Приветствам усилията на БАН за създаване на центрове за дебати по актуални теми. Уверен съм, че БАН има възможност и потенциал, чрез научните си звена да постигне ръст в технологиите. Дейностите извършвани от учените в БАН осигуряват нормалното извършване в енергетиката, селското к стопанство и други обществено значими сектори", каза Плевнелиев.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес