Създаването на комисия срещу мен е съзнателно решение за дестабилизиране на важни институции в държавата. Надявам се, че в България все по-вече институционалната култура ще надделее, а не партизанският подход. Това каза президентът на Република България Росен Плевнелиев пред bTV.
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
„За мен големият въпрос е дали ще допуснем днес в България да се наруши балансът, балансът между парламент и президент, дали ще допуснем парламентът дотолкова да наруши този баланс, че да се опитва да се налага на всички останали институции”, допълни Росен Плевнелиев.
На въпрос дали смята, че тази комисия е опит да се наруши този баланс Росен Плевнелиев беше категоричен: „Тази комисия за мен е такъв опит. Това е един съзнателен акт на подкопаване на демократичните устои в тази държава и при всички случаи е съзнателно решение за дестабилизиране на важни институции в държавата, каквито са парламентът и президентът”.
„Категорично няма да отида в тази комисия и не, защото имам какво да крия, а защото не искам да легитимирам с действията на президента една противоконституционна и недемократична инициатива”, подчерта президентът.
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
„Чувствам се като човек на място, виждам смисъл от това, което правя, мотивиран съм и вярвам, че съм полезен на българските граждани“, заключи Плевнелиев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Още: Депутат от "Възраждане" е сред задържаните след протеста, двама са обгазени