Защо книгата на д-р Петър Илиев "Компетенцията на Народното събрание", който беше спряган първо за премиер, а сега е официално номинация на партията на Слави Трифонов "Има такъв народ" (ИТН) за вътрешен министър, не може да бъде намерена лесно? Този въпрос е един от основните, които поставя "Правна лудост" в свое видео, посветено на творбата и дали в нея има плагиатстване.
Още: Асен Василев ще ръководи бюджетната комисия в парламента, правната е за ГЕРБ
Още: Кабинетът отпусна на полярниците 3.7 млн. лв., ще могат да се приберат от Антарктида
Припомняме, че председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов на няколко пъти заяви следното: "Искам някой с лицето си да застане и да каже, че господин Петър Илиев е изплагиатствал част от книгата си, за да може да бъде осъден. Спряга се името на госпожа Киселова, която не е отговаряла пряко. Моля този, който твърди, че е изплагиатствана от него, да излезе и да каже, за да отиде г-н Илиев със съответния човек в съдебна зала. Г-н Илиев е готов да осъди всеки, който заяви това нещо".
Като своеобразен отговор на тези думи обаче следва да бъде направено уточнение – давност за плагиатство има само по Наказателния кодекс, тя действително е 6 месеца. В публикация на официалния сайт на Министерството на образованието и науката (МОН), в която е препечатано интервю на министъра на образованието проф. Николай Денков пред Агенция „Фокус“ от началото на април, 2017 година, самият Денков казва следното: "Ако бъде установено плагиатство, няма срок на давност. Тоест, вие може да сте го направили преди 20 години, ако сега се прави проверка и установи, че преди 20 години сте си преписали труд на някой друг учен – български или чуждестранен, това е плагиатство. И оттам вие трябва да си понесете последствията. Съответно, ако сте станали професор с тези трудове, Вие трябва да бъдете освободен от тази академична длъжност". Думите на Денков касаят Закона за развитие на академичния състав. Припомняме, че Денков и сега е министър на образованието - служебен, като беше поканен заедно с Асен Василев и Кирил Петков от ИТН, преди да се стигне до отказ от страна на тримата и съответните последвали скандали най-вече с Василев (знаковите думи на Тошко Йорданов от парламентарната трибуна за кражба на интелектуална собственост по адрес на Василев), но и с Петков.
Съответно, след дълго търсене "Правна лудост" прави съпоставка с книгата на доц. Наталия Киселова "Парламентарен контрол" - за да установи има ли съмнения за плагиатство. Какво е посланието на видеото, можете да видите по-долу.
Още: В последното си заседание преди празниците кабинетът раздаде милиони
Още: Срив в доверието на парламента, Киселова с по-висок рейтинг от Борисов
Пространно разследване на "Дневник" и "Капитал" хвърля повече светлина по случая. Най-интересното в материала на изданията на "Икономедиа" е описанието на процедурата за установяване на плагиатство, свързана със Закона за развитие на академичния състав. Тъй като д-р Петър Илиев е преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски", Етичната комисия на университета може да гледа случая. Но – трябва да бъде подаден изрично сигнал, при това до ректора, който да го придвижи през заместника си по научна дейност, трябва подаващият сигнала да има интерес т.е. всеки, придобил научна степен в съответното професионално направление, както и лица, заемащи други академични длъжности, обучаващи се в СУ, или членове на редакционни колегии на учебни и/или научни издания. Ако изобщо даден случай се разглежда от Етичната комисия на СУ, в крайна сметка решението за санкция е на ректора.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След като АЛДЕ го изгониха: Пеевски изплю киселото грозде и каза, че сам напуска
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!