„Надявам се до края на годината да сме напълно независими от руския газ и да имаме много по-зелена икономика“. Това заяви премиерът Кирил Петков относно Европейския съюз по време на една от дискусиите на Световния икономически форум в Давос.
Министър-председателят участва в разговор на тема „Изгубено десетилетие?“, посветен на редизвикателствата, пред които светът днес е изправен, и пътищата за тяхното преодоляване. В дискусията участваха още бившият премиер на Нова Зеландия Хелън Кларк, външният министър на Пакистан Хина Рабани Кар и финансистката Каролайн Ансти.
Попитан каква е реалността, пред която се изправя България, Петков каза: "Искам да се фокусирам върху спецификите на войната в Украйна и грешките на Европа през последното десетилетие. През 2014, когато Русия анексира Крим, изразихме критиките си към Путин, но в същото време не си написахме домашното за стратегическите стъпки в бъдеще. Ако ги бяхме направили, днес ситуацията можеше да е различна. Първо, позволихме съхранението на газ в Европа да се контролира от „Газпром“. Това доведе до невероятно висока зависимост. Вместо да мислим как да намалим зависимостта, позволихме „Турски поток“ и „Северен поток“. Свързахме и газовите цени директно с тези на електроенергията, което даде възможност на Русия да регулира и тях“.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
„Позволихме нашите посолства да се напълнят с техни агенти. България е малка страна, а има 118 дипломати от Русия“, каза Петков. Някои от тях бяха експулсирани по обвинения в шпионаж.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
"Отворихме вратата за хибридни атаки. Не мислехме също така стратегически за военната ни стратегия, както и за логистиката на Източния фланг. Нямаме коридори по оста север-юг и обратно, за да движим войски и стоки по фланга на изток. А сега, още преди да започне войната, осъзнахме, че няма да можем да реагираме така, както би ни се искало, заради нашата зависимост. Надявам се, че през следващото десетилетие не трябва да водим тази дискусия", заяви Петков.
Премиерът обобщи пред събеседниците си как „Газпром“ наруши договора за доставка на руски газ в края на април и спря кранчето за България, след като страната отказа да плаща в рубли. „Това, което се случи, е, че бяхме най-зависимата страна от руския газ с над 95% зависимост. Русия поиска да плащаме в рубли, а ние веднага казахме „не“. Това изненада всички, защото ние най-бързо трябваше да кажем „да“. От 95% зависими за една седмица станахме 0% зависими“, каза премиерът.
„Въпросът е как да продължим оттук нататък. Първо чрез Covid, а после и през енергийната криза разбрахме, че трябва да действаме всички заедно. Запитахме се как да диверсифицираме. Помощта за другите държави не е само за общо добро, но и за собствена печалба. Например цените на газа в САЩ са 26 евро за мегаватчас, а на „Газпром“ – 70 евро. Така можеш да спестиш 2 и половина пъти от цената“, каза Петков.
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
„В следващите 3 дни след спирането на руския газ ние взехме решение за алтернативни доставки. Гледахме такива обаче не само за нас, започнахме да анализираме газовата ни инфраструктура на регионално ниво. Ако можем ние да се справим, то може да ползваме турските и гръцките терминали за пренос на газ в целия регион. Защо да не можем да го вземем от Гърция, през Румъния, за Украйна?“, попита премиерът.
Той каза, че сега е най-добрият момент да се диверсифицира и да се увеличи стабилността. „Ние имаме най-големия проект на батерии в ЕС“, отбеляза той.
„Говорим и за военна мобилност, а имаме само един мост между нас и Румъния. Защо? Нека имаме 5. В Гърция казах: „Хайде да свържем повече газовата инфраструктура“. Когато стане трудно, се обединяваш с другите и ставаш креативен. Оптимист съм за следващото десетитлетие – казвам си: „Защо да губим още едно?“, заяви Петков.
Той каза още, че за него "пътят напред" е Глобализация 2.0. "Глобализация 1.0 беше глобално състезание. Това е локално ноу-хау, което продаваш на останалите. Сега задачата е конкурентен достъп до пазарите. Глобализация 2.0 е координирано решаване на проблеми. Ако го можем, ще станем по-силни и мощни. Локализацията не е противоположното на глобализацията. Мисля, че това е пътят напред", заяви Петков.