Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Перфектно си свършихме работата": Служебни министри са доволни от видеонаблюдението (ВИДЕО)

04 ноември 2024, 14:37 часа • 2435 прочитания

"Правителстовто извърши перфектно своята работа, покрити са над 99.5% от секциите в страната с видеонаблюдение. Това означава, че видеонаблюдението като процес покрило над 99% от секциите, е осигурило в първа степен честността на вота", коментира по време на брифинг в Министерски съвет министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов, който беше отговорен за изборите. 

Видеонаблюдението - източник на аргументи срещу изборните нарушения

Карадимов отбеляза, че аргументите за всички проблеми, които са възникнали в последните няколко дни, свързани с жалби, оспорвания, коментари на вота - се черпят от видеонаблюдението.

"Информацията, която излиза последните дни, сигналите, които се подават, се основават на видеонаблюдението, което изпълнителната власт е осигурила. Ако има нарушения - те са свързани с дейността на секционната избирателната комисия. Изпълнителната власт няма никакви правомощия и не бива да има към дейността на секционните избирателни комисии", коментира Карадимов.

Според него, когато политически формации и партии изтъкват пред обществото нарушения, трябва да отговорят имали ли са представители в тези секционни избирателни комисии. ОЩЕ: Десетки секции са били без видеонаблюдение на седмите предсрочни избори поред за парламент

Видеото е било с по-високо качество

От думите на министъра на електронното управление Валентин Мундров стана ясно, че виденаблюдението на тези избори е било надградено и резултатите от това са видими. "Включително картината от живото излъчване са с по-високо качество.

"В над 98% от секциите е имало излъчване на живо при видеонаблюдението. Излъчване е имало в 11 400 секции от общо 11 626 секции. За сравнение при предходните избори този процент е бил 95%. Всички налични записи от онлайн излъчването са качени и достъпни", добави още Мундров. 

Той уточни, че записи липсват от 60 устройства, като по-голямата част е в малки населени места, а информацията е предоставена на ЦИК за предприемане на последващи действия. 

"Надявам се, че никой не очаква изпълнителната власт да командирова 11 хил. служители, които да снимат броенето на бюлетините", сямта Мундров. 

Доверието в машините и своеволията

Според министъра на електронното управление смята, че е върнал доверието в машините за гласуване. "На тези избори са гласували повече от 220 хил. човека с машина", добави Мундров. "Този път сме проверили 3306 машини. Миналият път 664 машини, а по неофициална информация максималният брой проверки преди това е бил не повече от 100", добави още министърът на електронното управление.

От своя страна Росен Карадимов каза, че министърът на електронното управление е бил доста деликатен. 

"Като българин, виждайки кухнята на изборния процес, не можех да повярвам, че най-свещения суверенитет на една държава - изборният процес - е поверен на две частни фирми. Едната, която съхранява машините, а другата, която съхранява работата на съответните машини", посочи още Карадимов. Той заяви, че не е повдигал този въпрос по време на каммпанията, защото всяко повдигане, е щяло да обвини служебния кабинет, че поставя под съмнение машинния вот. 

"Направихме невъзможното да се осигурят тези 3500 проверени машини. Експертите на изпълнителната власт, които бяха в помощ на ЦИК, на моменти бяха безпомощни пред своеволията на две частни фирми. Не може министър на електронното управление да ми праща съобщения в 2.30 вечерта, стоейки лично в склада, докато се проверяват машините. Без неговото присъствие там - нямаше да бъдат проверени и една десета от тези машини", смята Карадимов.

На въпрос какви своеволия има предвид, министърът отговори, че става въпрос за закъсняла инсталация от страна на фирмата "Сиела". 

Според него държавата трябва да си заеме достойно своето място в този процес.

Мундров се оплака, че по време на инсталацията на машините е имало представители на двете частни фирми, но не и на ЦИК и на изпълнителната власт, за да се наблюдава всеки етап на инсталацията. "В болшинството от време няма представители на ЦИК или на изпълнителната власт", добави още министърът.

Той добави, че има инсталирани машини за определени РИК-ове, за които му е отказано в началото да бъдат проверени. "Пораждат се съмнения при инсталацията, нямам съмнения в честността", добави още Мундров. ОЩЕ: ЦИК така и не решава един от проблемите с машинното гласуване

Хартията за машините за гласуване

Росен Карадимов определи твърденията за некачествена хартия за машините за гласуване, като спекулации, като отбеляза, че дефектирали са 125 машини от общо 9510, което е 1.31%. 

"Анализът след вота показа, че сме извършили правилните действия. При тези избори се доказа, че законодателната промяна от 2022 г., а именно хартията да бъде поверена единствено и само на БНБ, е изключително правилно решение и изцяло насочено към превантиране на всякакви манипулации, свързани с машинното гласуване", смята Карадимов.

Росен Карадимов отбеляза, че за разлика от други избори не е имало никакви проблеми при тези изработване, доставката, предаването и охраната на изборните книжа и материали в страната и в чужбина. ОЩЕ: Хартията за машините за гласуване: Вече 50 пъти по-голям проблем според "Сиела Норма"

Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес