"Няма формално изискване България да въведе еврото, когато доходите ни доближат средноевропейските и аз не виждам причина за такова условие", заяви Атанас Пеканов, вицепремиер по управление на европейските средства в служебния кабинет в интервю за БТА. "Съгласен съм обаче, че е важно да дискутираме кога е най-правилният момент за присъединяване към общата валута. Това зависи от икономическата ситуация."
Още: Главчев: Няма да допуснем да се сложи лъжичка катран на влизането ни в Шенген
Още: Пеевски за преговорите за кабинет: Да го раждат вече (ВИДЕО)
Пеканов поясни, че на база емпиричните данни ползите от присъединяването ни към Еврозоната са повече от негативите, но не бива да се забравят и рисковете.
Според него ползите са свързани със засилване на доверието и сигурността на банковата ни система, както и с положителния ефект за репутацията на страната ни. Евентуалното понижение на лихвените проценти също може да даде допълнителен стимул за инвестиции.
Негативите, по думите му, ще са свързани с допълнителни разходи, които ние трябва да поемем към Европейския механизъм за стабилност - еднократен разход от около 1-2% от БВП. Това не е малка сума, особено за страна, която през годините фискално е била консервативна и е спестявала от други важни сфери, посочи Пеканов. Ще има и еднократен административен разход по преминаване към новата валута. Риск има и от това, че някои групи от най-уязвимите граждани могат да бъдат засегнати от покачване на цените, добави вицепремиерът.
Още: Парламентът продължава да бърза със спирането на избора на Сарафов
Още: Клюка или истина: Асен Василев каза как ще действа ПП-ДБ при кабинет "Росен Желязков" с БСП и ИТН
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Проф. Киров: Няма срок, в който парламентът да отнема депутатски имунитети
Още: Парламентът изслушва Главчев за виртуалните опашки на "Дунав мост"