Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Павлова в Брюксел: Регионите не трябва да се разделят на бедни и богати, на Изток и Запад

25 септември 2017, 21:22 часа • 2239 прочитания

Вярваме и подкрепяме идеята за повече фондове и добавената стойност от тях, както и че е необходимо да има баланс между безвъзмездното финансиране и финансовите инструменти.

Това каза министърът за Българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова, по време на конференцията "Бъдещето на финансите на ЕС", която се проведе в Брюксел.

Като човек с опит смятам, че държави като България имат нужда от фондове в съчетание с финансово инженерство. Защото финансовото инженерство не е приложимо във всички области – например има области и проекти, които не генерират приходи – като водния сектор, заяви Павлова. В тези случаи са необходими директни грантове или грантове в рамките на 50 процента, другите 50 процента да са инструменти на финансов инженеринг. И друг пример – инфраструктури като българската вътрешна пътна инфраструктура имат нужда от подкрепа, но Европейският съюз също има нужда от тях – за да преминат стоките и услугите от една държава към друга. Затова трябва да се помисли за балансиран подход.

Подкрепяме идеята, че регионите не трябва да се разделят на бедни и богати, на Изток и Запад, смятаме че Многодишната финансова рамка трябва да е рамка за солидарност и подкрепа. Някои райони като нашия имат нужда от подкрепа и солидарност – при проблема с емиграцията например. Трябва да се допълваме, а не да си съперничим в тези области, каза още Павлова, цитирана от БГНЕС.

Надявам се да постигнем конструктивно решение за Многогодишната финансова рамка преди май 2019, в рамките на настоящия мандат на Европейския парламент, за да не загубим инерция. Това може да стане по време на Българското председателство, каза още министър Павлова и подчерта, че България си сътрудничи тясно с Австрия и Румъния, които ще председателстват Съвета на ЕС след нас.

Страни като България имат нужда от кохезионните фондове, за да се изравнят различията, заяви по време на форума еврокомисарят по бюджет и човешки ресурси Гюнтер Йотингер.

Надявам се конструктивната дискусия да продължи по време на Естонското председателство, както и по време на амбициозното Българско председателство, чакаме предложения за графика, размера и съдържанието на многогодишната рамка, заяви в заключение комисар Йотингер.

Нашата амбиция е да предложим балансиран подход. Надявам се да имаме платформа, която да е готова през януари догодина и да я обсъдим на форума през пролетта в София, добави още той.

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес