Общините не бяха готови. Кметовете не бяха създали необходимата организация и мобилизация за това поддържащата техника да е на място. Това каза от парламентарната трибуна министърът на регионалното развитие и благоустройство Лиляна Павлова.
За всички машини, за които имат ангажимент да поддържат републиканската пътна инфраструктура, са били по опорните си пунктове така, както е записано в указанието. „Всички машини бяха заредени с гориво, а при тези, които не успяха да заредят, докато дойдат генераторите по бензиностанциите, екипите от другите пътни управления доставяха това гориво с туби”, уточни министърът, цитирана от агенция "Фокус".
„Организацията е осъществена”, подчерта министър Павлова и обясни, че инж. Дончо Атанасов, АПИ е бил три дни в Област Смолян и лично е осигурил фирмите в Смолянска област да си помагат и да си носят гориво.
„Друг е въпросът, че имаме общини, които са наели такива фирми, които нямат нито достатъчно техника, нито техниката е проходима, нямаше шофьори и горива, но това е проблем, който те можеха да споделят с нас. Трябва да подобрим координацията с местните власти и да ги подкрепим, за да се справят по-добре в трудности като тази”, подчерта министър Павлова.
„Ще предоставим нашите указания към снегопочистващите фирми и сме готови да съдействаме с цялата експертиза, която имаме”, каза още Лиляна Павлова.
Над 950 машини са работили в засегнатите райони. Това каза още министърът на регионалното развитие и благоустройство по време на изслушването за действията и мерките, предприети от държавните органи и институции във връзка с преодоляването на бедственото положение в Кърджалийска, Смолянска и Хасковска област, предизвикано от обилните снеговалежи в периода 6-10 март 2015 г.
В действията по преодоляване на бедствието са участвали служителите на пътноподдържащите фирми, пожарникари, служители на Гражданска защита, военни, специалисти от енергийните дружества, информира БТА.