Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Павлов: Ако природният газ не поскъпне, „Булгаргаз” ще изпадне в криза

22 март 2017, 19:35 часа • 2118 прочитания

Около 130 млн. лв. е резултатът от предприетите в последните два месеца мерки за стабилизиране на държавните енергийни дружества. Това каза служебният министър на енергетиката Николай Павлов.

Той даде за пример събраните от „Булгаргаз“ просрочени вземания от топлофикационни дружества на стойност около 40 млн. лв., както и повишената събираемост на концесионни възнаграждения, усвоени гаранции и заведени съдебни искове срещу концесионери, които не ги плащат. В резултат на новия пазарен метод за закупуване на емисии от страна на ТЕЦ „Марица Изток 2“ се спестяват 55 млн. лв., каза още министърът. По неговите думи, още около 15 млн. лв. ще бъдат спестени в резултат на предприетите мерки за оптимизиране на паричните потоци на дружествата и преструктуриране на междуфирмената задлъжнялост в рамките на БЕХ.

Aко не бъде одобрено близо 30-процентното увеличение на цената на природния газ, поискано от „Булгаргаз”, компанията ще изпадне в тежка ситуация, допълни Николай Павлов в ефира на bTV.

„Увеличението щеше да бъде по-малко, ако в края на декември беше одобрено съответното увеличение от 13,44% за първото тримесечие”, обясни Павлов.

По думите му искането за увеличение в цената на газа с 29,7% има своето обяснение. Доставките на природен газ за България се изпълняват от „Газпром Експорт” и те са по осреднена цена за последните девет месеца. През последните месеци има Увеличението на цената на петрола и алтернативните на природния газ горива през последните месеци се отразява върху цената на природния газ в България.

„Към настоящия момент България има най-добрата цена на газа в региона и това се доказва от факта, че в момента няма желаещи да внасят природен газ у нас”, коментира министърът.

До края на месеца Комисията за енергийно и водно регулиране трябва да реши с колко точно ще поскъпне природния газ.

Служебният министър коментира и бъдещите планове за реакторите на „АЕЦ „Белене”. Той съобщи, че първата пратка вече е доставена в Белене, а до края на август се очаква и останалата част от оборудването да бъде в България. Той обаче уточни, че реализирането на реакторите не е приоритетна тема за служебното правителство и е нужен по-нататъшен сериозен разговор по темата и политически консенсус.

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес