Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Партията на Кунева предложи задължителна активна регистрация за избори

22 февруари 2016, 16:40 часа • 2175 прочитания

Народните представители от партията на Меглена Кунева „Движение България на гражданите“ внесоха в деловодството на парламента изменения в Изборния кодекс. С тях, чрез активна регистрация, се предотвратява претрупването на избирателните списъци с т.нар. „мъртви души“, засилва се ролята на машинното гласуване и се намаляват злоупотребите при преброяване на гласовете, както и се премахват номерата на партиите в бюлетината като средство за контролиране на вота с „диктуване“ на числа.

Прочистването на избирателните списъци чрез активната регистрация се изразява в задължение на гражданите да заявят участие преди провеждането на съответния избор. Хората ще могат да се регистрират активно по един от три начина – с лично явяване на лицето, с изпращане на електронно съобщение до администрацията, или по пощата – с декларация с нотариална заверка на подписите. Регистрация с изпращане на подписани документи не е предвидена, тъй като така няма да може да се установи реалното наличие на лицето, обясни още Димитър Делчев от ДБГ, член на правната комисия.

Регистрацията ще може да се извърши във всяка общинска администрация, всяко кметство в страната и във всяко дипломатическо или консулско представителство на Република България, предвижда още текстът на вносителите. За гражданите няма да има разход за активната регистрация, с изключение на установената такса от 6 лева с ДДС за тези, които изберат да направят нотариална заверка на заявката си за гласуване и я пратят по пощата.

Заложено в измененията е кампанията по регистрация да продължава не по-малко от 3 месеца с оглед големия брой лица, които трябва да се регистрират, също така да се реализира в продължение на най-малко 2 месеца преди изборния ден. На всеки десет години ще се провеждат кампании, за да се облекчават гражданите от контакти с администрацията. За да не бъдат ограничени правата на онези, които не са се регистрирали, има и възможност за индивидуална регистрация извън периода на кампанията, но не по-късно от 15 дена преди изборния ден. Ръководството на процеса е възложено на ЦИК, се посочва в мотивите на предложението.

Дописване на избиратели в изборния ден ще се допуска не по решение на секционните избирателни комисии, а само срещу издаден от общината или района документ за причината за отсъствие на едно лице от списъка. Предвиден е и ред за лицата, регистрирани за гласуване в лечебни заведения или на кораби, както и за тези, които гласуват в чужбина или по настоящ адрес. За избирателите в чужбина ще бъде възможно и гласуване без предварителна регистрация, тъй като разстоянието между мястото, където има български граждани, и най-близкото консулско или дипломатическо представителство може да бъде стотици километри. Така се гарантират правата на българските граждани в чужбина да гласуват, подчертават вносителите в мотивите.

Антони Тренчев обясни, че с новите изменения се премахват от бюлетината номерата на партиите, което ще възпрепятства контролирания вот на неграмотни избиратели. На бюлетината ще бъдат изписани само имената на партиите и коалициите, при това в поне четири различни варианта на последователността им за всеки кочан. Това ще елиминира възможността да се гласува по продиктуван номер или с конец, каквито практики имаше на последните избори.

Той добави, че се засилва машинното гласуване като средство за забързване на преброяването на гласовете и за премахване на съмненията за измами при съставяне на изборни протоколи. Избирателната комисия ще съветва избирателя да гласува машинно, а той би могъл да откаже. За нарушение на задължението се предвижда глоба от 300 лева за всеки отделен случай, се посочва ще в законопроекта.

В измененията се предвижда на президентските избори през 2016 г. машинното гласуване да бъде въведено в половината избирателни секции. По сега действащия Изборен кодекс се предвижда тестовото въвеждане на машини в максимум 500 секции, като на последните избори секциите бяха сведени до едва 50, а разходите за закупуване или наем на 4 000 устройства за гласуване би бил приблизително 4 000 000 лева, се посочва в мотивите на законопроекта.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес