Народното събрание прие окончателни промени в Закона за хората с увреждания, с които се създава Съвет за наблюдение, чиято цел е наблюдава прилагането на Конвенцията за правата на хората с увреждания.
Още: Борисов се скара на опозицията и партньорите: ГЕРБ няма да лъже Европа за дефицита
Още: Даниел Вълчев за управляващите: Не се ласкаят да се наричат сглобка, а си признават коалицията
Съветът ще се състои от 9 членове,като двама от тях ще се определят от омбудсмана, двама от председателя на Комисията за защита от дискриминация, четирима ще бъдат от организациите на и за хората с увреждания, а един представител ще се определя от БАН.
Мандатът на Съвета е 4 години и започва да тече от попълването на състава. Дейността му ще се администрира чрез омбудсмана и Комисията за защита от дискриминация. Съветът ще се представлява от председател и зам.- председател.
Председателят ще се посочва или от омбудсмана, или от Комисията за защита от дискриминация, а зам.-председателят от организациите. Съветът трябва да заседава най-малко веднъж на 3 месеца.
Още: Депутат на Доган: Пътят на България е в Еврозоната (ВИДЕО)
Още: Мартин Димитров: Увеличението на заплатите в МВР с 50% е нечувано
Членовете му няма да получават възнаграждение. Всяка година Съветът трябва да представя в Народното събрание доклад за дейността си.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Политиците почетоха жертвите на комунизма: Кирил Петков разказа за баба си (СНИМКИ)
Още: Гуцанов: Няма да има намаление на социалнитe придобивки
Съветът ще работи при принципите за защита и гарантиране на правата на хората с увреждания; независимост и публичност; сътрудничество и взаимодействие с държавните и местните органи и с гражданството общество.