Парламентът очаквано отхвърли президентското вето за изтребителите F-16. След над 2 часа дебати, 128 депутати гласуваха "за" повторна ратификация на сделката със САЩ, 73 бяха "против", а 3-ма се въздържаха.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Повторното приемане на договорите за прословутите бойни самолети се случи с подкрепата на народните представители от ГЕРБ, ДПС и половината от ОП. Така те потвърдиха вота си от миналия петък. БСП, НФСБ, Атака и Воля отново бяха против.
БСП отново оспори сделката за F-16, най-вече заради финансовите ѝ параметри. Според Румен Гечев цената е твърде висока, а условията са неизгодни за България.
Той отбеляза, че САЩ едностранно могат да прекратят договора и са освободени от неустойки при неизпълнението му, а плащането накуп е икономически неизгодно за страната ни.
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Колко ще ни струват самолетите и при какви условия ще ги получим, прочетете в този материал.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
С 34 млн. лева е по-скъп нашия самолет при това неокомплектован, в сравнение с пълния комплект за същия самолет, доставен на Словакия. За всички 8 самолета, нашата сделка е с над 500 млн. лева по-скъпа, отколкото за Словакия, каза Гечев.
По думите му сделката за същия самолет е по-скъпа и в сравнение с аналогична сделка за Бахрейн. Инвестираме в рисков проект, заяви той.
Словакия купува изтребителите при почти същите условия, при които и ние, контрира заместник-министърът на отбраната ген. Атанас Запрянов. Според него е голяма грешка да се сравняват договори между държави, чиито клаузи не познаваме.
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
Според Гечев в сделката нямало никакви гаранции - при покупката на една кафеварка имало повече. Ако възникнат разногласия, можело да се оплачем само на арменският поп, критичен бе червеният депутат.
Договорът е напълно стандартен. 179 страни са се съгласили на тези условия, заяви депутатът от ГЕРБ Христо Гаджев.
Няма силна армия, няма просперираща България, смята патриотът Милен Михов. Ако се приеме ветото спира модернизацията на авиацията за 10 години, атакува и Тома Биков от ГЕРБ.
Във вторник президентът Румен Радев блокира сделката за 8-те изтребителя F-16, тъй като била приета твърде бързо само в едно заседание на парламента и липсвало обществено съгласие.
Радев мотивира ветото си с думите, че пакетът въоръжение, оборудване и обучение е oрязан, което ограничава бойните способности на самолета, а имало и скрити разходи за България. Той се интересува как са защитени българските интереси по сделката и призова за сериозен парламентарен дебат по темата.
Какво всъщност е мнението на президента Радев за изтребителите - припомнете си в този материал.
В сряда комисията по отбрана се събра извънредно и повторно подкрепи договорите за покупката на американските бойни самолети, проправяйки пътя за падане на президентското вето.
Какви ще са последиците за България от покупката на F-16, според руския вестник "Правда", прочетете в този материал.