Няма как Народното събрание да разследва държавния глава. Парламентът може единствено, ако прецени, че има държавна измяна, 25% да внесат въпроса за разглеждане, а след това две трети да гласуват, че има основание да бъде отстранен и да предадат Конституционния съд. Това заяви бившият конституционен съдия Георги Марков.
Още: Не може в глутница вълци да пратиш агне: Ревизоро за бъдещия вътрешен министър
Още: Президентът връчва първия мандат на ГЕРБ
В Конституционния съд произнасянето трябва да е до един месец и да присъстват най-малко девет конституционни съдии, добави той. Аз обаче не съм чул който и да е народен представител да говори за държавна измяна. Така или иначе 161 депутати, които да „отнесат президента” до Конституционния съд няма и не може да има при сегашното Народно събрание, сигурен е Марков.
Припомням, че при встъпването си в длъжност президентът Желю Желев на мястото на Петър Младенов имаше правомощието да отменя нормативни актове, но след като протекоха редовните избори и Желев беше избран и от народа, а не от парламента, това правомощие му беше отнето, добави Марков в сутрешния блок на Нова телевизия.
С просто око е видно, че президентът Росен Плевнелиев не е извършил държавна измяна. Той няма задължението да отиде пред парламентарната комисия, каза и социологът Кънчо Стойчев. Според него замесването на президента е заради цената на тока и в момент, в който българската държава се бори с проблема, държавният глава ей така отива и създава морален казус – той не обяви защо се е срещал с шеф на EVN. Затова и възниква подозрение за задкулисие – законово той не е задължен, но морално защо да не обясни срещата си, попита Стойчев.
Още: Двама министри ще обясняват за безводието в страната
Още: Ще бетонира ли Народното събрание Сарафов за главен прокурор?
Крайно време е при промени в Конституцията да решим какъв държавен глава искаме – с церемониални правомощия или президент с по-големи правомощия, който действително да се избира от народа. Сега има тенденциозност – когато Георги Първанов беше президент, нямаше проблем да назначава шефа на ДАНС например, сега при Плевнелиев има, каза Марков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Първан Симеонов за евентуално правителство: Нека изчакаме, докато се стигне до резултат
Колкото до ролята на вицепрезидента –по Конституция постът съществува само за да има заместник на президента в случай на, недай си Боже, някакво нещастие, подчерта Стойчев. Лично мое мнение е, че вицепрезидентът повече трябва да мълчи и да изпълнява пълномощията, които му делегира президента, завърши Георги Марков.