Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Парламентът гласува закупуването на боеприпаси за "Страйкър"-ите и за зенитно-ракетни комплекси IRIS-T (СНИМКИ)

08 август 2024, 15:15 часа • 2992 прочитания

Със 125 гласа "за" и 51 "против" депутатите ратифицираха в две последователни четения международния договор за придобиване на боеприпаси за противоракетни комплекси за армията "Страйкър".

В подкрепа на решението гласуваха парламентарните групи на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС, ИТН и 14 независими депутати, а "против" бяха от "Възраждане", БСП и 7 нечленуващи в групи. На гласуването присъстваха служебният министър на отбраната Атанас Запрянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.

Припомняме, че миналата седмица Комисията по бюджет и финанси, а по-рано и Комисията по отбрана вече одобриха законопроекта за Международен договор (LOA) BU-B-UCR за закупуване на боеприпасите на машините, внесен от Министерския съвет на 26 юли.

Още: БТР-ите от САЩ не са на части: Денков опроверга слухове за проблем при "Страйкърите" (ВИДЕО)

Иначе това е вторият от общо три договора, които трябва да бъдат одобрени - първият за самото купуване на "Страйкър"-ите бе ратифициран на 1 декември, вторият е за артилерийско и стрелково въоръжение, а третият е за купуване на противотанкови ракети "Джавелин" (Javelin). Ратифицирането на договора за въоръжение ще осигури необходимото първоначално количество боеприпаси, което ще се използва за първите обучения. В него са уредени и ангажиментите на САЩ за трансфер на технологии и организиране на производство на 30 мм боеприпаси у нас - и двете бяха препотвърдени през юни от заместник-секретарят на Сухопътните войски на САЩ в негово писмо до Министерството на отбраната. Преди това обаче предстои представители на САЩ да дойдат у нас за оценка на възможностите на българските предприятия, а после и да се направят промени във вече сключения договор.

Боеприпасите ще струват на България 64 880 665 долара, а самото купуване на 193 машини "Страйкър" - около 1,5 млрд. долара. Първите машини се очаква да пристигнат у нас през второто тримесечие на 2025 г, а последните - до края на октомври 2028 г.

Снимка: БГНЕС

Дебатът

Проектът на договор е получен в Министерство на отбраната в отговор на изпратено през май 2023 г. писмо-заявка, се посочва в доклада, прочетен от председателя на комисията по отбрана Христо Гаджев. Същият е одобрен от Министерския съвет като основа за водене на преговори във връзка с изпълнение на решението на 49-тото Народно събрание за приемане на Проект за инвестиционен разход (ПИР) "Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада".

Реализирането на договора ще осигури необходимото първоначално количество боеприпаси за оръжейните системи, монтирани на бойните и спомагателните машини "Страйкър", и ще способства за водене на подготовка и поддържане на способности за участие в операции по гарантиране на националния суверенитет и независимост и защита на териториалната цялост на страната от Сухопътните войски, пише в доклада. С реализирането на този договор ще се открие последваща възможност за трансфер на технологии и организиране на производство на 30 мм. боеприпаси на територията на България в бъдеще. Възможността е фиксирана в самия договор.

Още: Официално: Купуваме "Страйкъри" от САЩ за 2.5 млрд. лева

"Няма как да подкрепим подобно решение", заяви председателят на парламентарната група на "БСП за България" Борислав Гуцанов. Когато обсъждахме покупката на машините, много ясно казах, че не са предвидени боекомплектите и сега виждаме сумата, за която иде въпрос. Колко пъти тези машини трябва да ходят на учение и колко ще струва на година едно излизане на тези машини на учение? Може ли да си представите колко милиона допълнително трябва да бъдат дадени, коментира депутатът. Гуцанов посочи, че са дадени 9 млрд. лв., но за последните 6 години няма нищо пристигнало в България, което да е на въоръжение.

"Машините "Страйкър" не са нещо ново, ние в момента изчистваме складовете на морската пехота на САЩ", смята депутатът Ивелин Първанов от "Възраждане". За тях това е техника с отпаднала необходимост, от която искат да се избавят, добави депутатът. "Не знаем кога ще постигнем тази договорка, кои предприятия ще участват и кога за първи път боеприпаси за тези машини ще бъдат произведени в България", каза Първанов относно възможността за трансфер на технологии и организиране на производство на 30 мм. боеприпаси на територията на България. Според него колкото по-малко зависим от съюзници, толкова по-надеждна е нашата защита. С този договор за "Страйкър" ние постоянно ще трябва да докупуваме нещо ново, каза още депутатът.

Снимка: БГНЕС

"Няма как некачествени боеприпаси да бъдат приети в българската армия и да бъдат елемент на доставка", посочи депутатът от ГЕРБ-СДС Христо Гаджев. По думите му следващия или по-следващия месец започва фактическата работа по трансфера на технологии за производство. Машините ще се сглобяват и произвеждат в "ТЕРЕМ" в България. Няма как да са стари, след като сега ще бъдат произведени и то в България. Ще се ремонтират в България, добави Гаджев.

"Абсолютна лъжа е, че България купува втора употреба оборудване", заяви депутатът от ПП-ДБ и бивш министър на икономиката Богдан Богданов. "Закупуваме ново оборудване. Масово в Европа и САЩ необходимостта от попълване на оръжейните запаси ще се увеличава, така че може да очакваме, че цените ще се повишават, което е още един знак, че сега трябва да пристъпим към гарантиране на тези количества", каза още той.

По думите на депутата от ИТН Александър Александров всички доставки са гарантирани. Той попита има ли напредък за това боеприпасите да се произвеждат в България.

Снимка: Getty images

Иначе в мотивите към законопроекта се посочва, че договорът е изготвен във връзка с изпълнение на приоритетния за Министерството на отбраната проект "Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада". Съгласно обхвата на приетия с Решение на 49-ото Народно събрание от 9 ноември 2023 г. Проект за инвестиционен разход се предвижда освен сключването на договор за придобиването на самите бойни машини и сключване на договор за придобиването на стрелкови и артилерийски боеприпаси. Предложената от американска страна схема за заплащане предвижда първоначален депозит в размер на 1 444 310 щатски долара и разсрочено плащане на годишни вноски в периода 2025-2028 г., се разяснява в мотивите.

Нови зенитно-ракетни комплекси

Веднага след това Народното събрание одобри с голямо мнозинство и Проекта на инвестиционен разход за придобиване на зенитно-ракетни комплекси. В подкрепа на решението гласуваха групите на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС, ИТН, а "Възраждане" бяха против - сумарно 133 гласа "за", 45 "против" и 2 "въздържали се".

В първия етап страната ни ще купи германски зенитно-ракетен комплекс IRIS-T за 356 милиона лева. На този етап България ще закупи един ракетен комплекс с опция да придобием още пет. Системата ще е у нас до 34 месеца, а оперативно готова ще е след 39. Проектът се реализира в рамките на Инициативата "Щит на европейското небе" и е част от договора на германската армия с частната компания, става ясно от информацията на Министерството на отбраната.

Още: Бъдещето на Сухопътните войски: Какво ще е новото въоръжение?

"Един зенитно-ракетен комплекс със средно действие включва пускови установки, няма да казвам колко. Включва ракети, включва команден пост за управление, включва транспортно зареждащи машини, включва радарен пост и други елементи", поясни началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Той увери, че системите не отстъпват по възможности на използваните сега C-300. В ход е и процедурата за купуването на системите за електронна война и борбата с подводници на новите кораби.

Притесненията

Припомняме, че по темата възникнаха и сериозни възражения срещу евентуалното закупуване на бронетранспортьорите. Според бившият военен министър Красимир Каракачанов въпросният бронетранспортьор не отговаря на Проекта за инвестиционен разход (ПИР), одобрен по времето на кабинета Борисов 3, от който той самият бе част. Става въпрос за модернизацията на сухопътните ни сили – със 150 бронирани бойни машини 8x8, с които да се сформират 3 батальонни групи. Другите два проекта бяха за модернизация съответно на ВВС (8 изтребителя, в случая има договор със САЩ за F-16), както и 2 многофункционални патрулни кораба за ВМС. Те бяха одобрени от парламента в средата на 2018 г.

Каракачанов твърди, че в ПИР е предвидено бронетранспортьорите да могат да превозват до 11 войници, да са с 4-то ниво на защита по стандарта на НАТО с възможност за модернизиране до 5-то ниво, да бъдат оборудвани с куполи с 30 мм оръдия и да са оборудвани с противотанкови ракети с далекобойност най-малко 4 км. Отделно, машините да са с двигател минимум 500 конски сили мощност. Само че, според бившия военен министър, гласените за продажба "Страйкър"-и на България са с 3-то ниво на защита, 360 конски сили двигател, боеприпасите за основното 30 мм оръдие, поради специфичните изисквания за зареждане в американската армия, могат да се доставят само от САЩ. Предлаганите противотанкови ракети, с които ще бъдат оборудвани машините, са с далекобойност 2,5 км и то само при пряка видимост, вместо изискуемите минимум 4 км. Каракачанов поставя и въпрос – липсва ли V-образно дъно за по-високо ниво на защита от противотанкови мини.

Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес