Ресорната комисията отложи текстовете, заложени в конституционните промени, свързани със служебния кабинет. Предложението направи шефът на комисията Радомир Чолаков текстовете да се отложат, за да може конституционната комисия малко да си помисли.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Какви са основните предложения?
Първоначалната идея е при избор на служебен премиер, президентът да може да избира измежду председателя на Народното събрание, шефа на БНБ или на Конституционния съд. Предлага се още възможност служебното правителство да се избира от Народното събрание, ако в седемдневен срок президентът не назначи такова. ОЩЕ: На комисия и на косъм: Депутатите приеха да могат да имат двойно гражданство
Впоследствие мнозинството предложи да се разшири изборът на държавния глава измежду председателя на парламента, този на ВКС, управителя или подуправителя на БНБ, председателя или заместник-председателя на Сметната палата, както и омбудсмана или неговия заместник.
Също така депутатите разгледаха и предложение служебният габинет да се избира след консултации с парламентарните групи. ОЩЕ: Делян Пеевски атакува Румен Радев заради промените в Конституцията
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Дебатът
Министър Атанас Славов коментира, че е постъпило становище от ВКС, които възразяват председателя на съда да е едно от лицата, измежду които може да се избира и назначава служебен министър-председател. "Изложена е подробна аргументация, която аз приемам", добави Славов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Надежда Йорданова обясни, че неслучайно е разширен списъкът спрямо първоначално предложения. По думите й целта е президентът да има по-голям избор.
Гроздан Караждов обясни, че се е стигнало дотук, за да се спрат служебните правителства да правят кардинални промени в държавата. "Това да ходим подир лицата е грешният подход, трябва да ходим подир функциите", добави още Караджов. Той е предложил организацията и дейността на Министерски съвет се уреждат със закон.
От своя страна доц. Наталия Киселова призова депутатите да оттеглят председателят и заместник-председателят на Сметната палата. Според нея трябва да бъдат ограничени дейностите, които служебното правителство извършва и да не се намесват, когато президентът сформира свое служебно правителство. ОЩЕ: "Ще направим всичко по силите си": "Възраждане" не можаха да направят нищо срещу конституционните промени
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента