Възможността за неограничено финансиране на партиите ще легализира откровената политическа корупция.. Това заяви председателят на ПП "Възраждане" Костадин Костадинов на пресконференция в БТА.
Още: Боряна Димитрова: Ако първият мандат се провали, това чака и следващите
Още: Първан Симеонов: Мълчанието на политиците е добър знак
"В хода на обсъжданията на законопроекта за партийните субсидии се каза нещо, което не се случи - трябваше да има обществено обсъждане, в което да участват и извънпарламентарните партии, които получават субсидии.
Той напомни за приетите промени в Закона, с които се дава възможност на политическите партии да получават неограничено финансиране от юридически и физически лица, както и да получават безплатни офиси от областните управи и общините. Размерът на субсидията пък стана 1 лев.
Още: Димитър Ганев: Радев дава максимален толеранс да се постигне консенсус за редовен кабинет
Още: Илхан Кючюк: Пеевски е дяволско начало в политиката, ще обжалваме решенията му (ВИДЕО)
Костадинов подчерта, че конкретно за ПП "Възраждане" намаляването на субсидията не е проблем, тъй като от две години партията дарява своята.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В нов законопроект: ПП-ДБ борят изборните измами със специални преброителни центрове
Той заяви, че от "Възраждане" ще настояват за промени в проектозакона, заради фирмените дарения за партиите.
По тази причина те предлагат фирмите, които даряват средства на партиите - и най-вече на управляващите, да не могат да участват в обществени поръчки. Нещо повече, Костадинов настоява техните собственици и свързаните с тях лица също да нямат право да участват в такива конкурси.
Костадинов прогнозира също, че партиите, които са в опозиция, ще получават в стотици по-малко пъти дарения от фирмите в сравнение с тези, които са в управлението.
Още: На фона на скандала в Румъния: ДАНС не е открила външна намеса в изборите у нас през 2024 г.
От "Възраждане" предлагат промяна и по отношение на въпроса с безплатните офиси.
Костадинов обясни, че в момента всички партии с над 1% получават офиси на преференциални цени от 1-2 лева на кв. м. Проблемът според него е, че въпреки че законът задължава общините и областните управи да предоставят такива помещения, няма никаква санкция, ако те не извършат това свое задължение.
"Искаме в закона да се въведе задължителна санкция в случай на неизпълнение на това задължение, както и да се въведе ясно какво означава помещение за изпълнение на политическа дейност, а не да се предоставя поредната маза или изба на партиите в опозиция", заяви Костадинов.
Трето предложение за промяна в закона, което представиха от "Възраждане", се отнася до финансирането на предизборните кампании. Според партията основният проблем е свързан със заплащането на медиите по време на изборите.
"Ако не може да си плати на медиите, партията няма шанс да спечели изборите, защото нея все едно я няма", обясни Костадинов, допълвайки, че така се нарушава принципът на равнопоставеност, тъй като много от медиите не дават право на изява на по-малките партии.
По този начин политическият процес е предпоставен, защото на някои партии им се позволява да имат излаз пред медиите, а на други - не, заяви Костадинов.
"В България сме в ситуация на уникален парадокс - всички са убедени, че има много партии, а като дойдат изборите, казват: "Няма за кого да се гласува". Това е така, понеже всички малки партии просто не се виждат, защото нямат достъп до медиите", обясни Костадинов.
По тази причина от "Възраждане" настояват медиите с национално покритие да бъдат задължени да осигуряват равно по достъп, форма и съдържание участие на всеки от участниците в политическия процес.
Костадинов уточни, че тук не става въпрос за рекламите, а в участието на дебати и предоставянето на възможност за малките партии също да изкажат своите послания.
"Ако това не се случи, с така приетите промени в закона българският политически живот на практика ще бъде редуциран до 5-6 политически субекта, което е стъпка към диктатура", прогнозира Костадинов.
Той коментира и предложението за премахване на машинното гласуване за местните избори, което определи като "поредната крачка към налагане на диктатура в страната".
Костадинов беше попитан и за мнението му относно представянето на комунистическия период в учебниците. Той посочи, че правилното окачествяване е социализъм, а радетелите за пренаписване на учебниците се опитват да изкривят историческата истина.
Той заяви още, че този период от българската история има своите положителни и отрицателни страни, но е налице опит за едностранчиво представяне на събитията от страна именно на недоволстващите организации.