В Народното събрание управляващото мнозинство категорично подкрепи предложение на опозицията с конституционно мнозинство за мораториум върху цените на електрическата енергия, топлинната енергия и водата.
ЗА гласуваха всички партии, които управляват България - ПП, ИТН, БСП, ДБ.
Дори благодариха!
Редно е да напомним, че решенията в НС се взимат от управляващото мнозинство и то носи отговорност за тях!
Не поставям под съмнение експертизата в сектор енергетика на народните представители от ПП, но май получиха нареждане от Лена Бориславова да отменят собственото си решение. Това не беше ли несъвместимо с парламентарната демокрация?
Този въпрос задава иронично представителката на ГЕРБ Десислава Атанасова в социалната мрежа Фейсбук.
"Скандално заседание на временна комисия, която НЕ може да променя гласувани вече решения на НС!
ПП - продадането продължава", допълва още тя.
Припомняме, че Народното събрание с огромно мнозинство наложи мораториум върху цената на тока, парното и водата. Това стана след предложение на ГЕРБ-СДС, което дойде изненадващо по време на обсъждането за създаване на временна комисия за енергийната криза.
Председателят на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова излезе с предложението, като припомни, че същата теза изказа социалният министър Георги Гьоков от БСП тази сутрин.
От ДПС я обвиниха в популизъм. Рамадан Аталай поиска предложението изобщо да не се подлага на гласуване, защото е направено след изтичането на времето за изказвания на ГЕРБ-СДС. След кратка почивка обаче председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Тошко Йорданов заяви, че неговата група ще подкрепи предложението на ГЕРБ-СДС за налагане на мораториум. Той благодари на Десислава Атанасова, че депутатите от партията на Бойко Борисов най-сетне се грижат за хората.
Дали приетото по този начин решение всъщност е валидно? Въпросът е особено болезнен, защото с ненормативен акт т.е. решение на парламента, се отменя решението на КЕВР за цената на тока и парното, което в момента е валидно. То беше прието на 1 юли, 2021 година. По закон КЕВР два пъти годишно променя цената на тока за битовите потребители (т.е. регулирания пазар) и актуалното решение към днешна дата (15.12.2021) е от 1 юли, 2021 година, а не от 1 януари, 2021 година.
Актът е атакуем пред Конституционния съд, категоричен беше пред Actualno.com преподавателят по конституционно право проф. Пламен Киров. Той не спести ирония заради решението: "Очакваше се, като се има предвид нивото на правна мисъл в този парламент".