На този етап прогнозите за бъдещето на правителството са много трудни. Първият голям въпрос е дали ще има работещ парламент, който да следва приемането на закони за разграждането на всички структури в държавата, които обслужват задкулисието. Тук става въпрос за съдебната власт, службите, финансовите обръчи и кръгове, които доведоха до драмата „КТБ”, посочи бившата дясна ръка на Ахмед Доган – Осман Октай.
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
Според Октай липсата на силно дясноцентристко общество предопределя неуспехът да се гони такава задача. Неслучайно Иван Искров беше толкова нагъл – беше казал, че при новия парламент дава оставка, а миналата седмица уточни: „Ако парламентът заработи и има силно правителство”, защото знае, че няма такъв шанс. Задкулисието постигна първата си победа и няма да има парламент, който да го удари, смята Октай.
ГЕРБ не може дори с Реформаторите да реализира силно управление. В тази ситуация съм наясно как всички парламентарни групи ще извиват ръцете на това мнозинство, което сега ще се състави, каза Октай пред Нова телевизия. Затова е по-добре да се отиде на избори – парламентът да има две-три точки – бюджетът, еврофондовете и КТБ. Но тези задачи се протакат, добави бившият депутат от ДПС.
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
По отношение на КТБ Октай е сигурен, че няма как финансовото разузнаване да е проспало прехвърлянията на пари от големи кухи фирми към други компании, които ги разпределят към икономически, политически и съдебни структури. За мен службите и конкретно ДАНС са престъпна структура, която умишлено създаде пирамидата „КТБ”, заяви бившата дясна ръка на Ахмед Доган. Протакането около КТБ беше с една цел – фирмите, на които Цветан Василев представи милиардните кредити, да могат да разпределят кредитите на други компании, които са обръчи в политиката, съдебната власти и икономиката. Това са необезпечени кредити – как може държавен служител, вземащ 1000-1200 лева, да си харчи необезпокоявано чрез безлимитни кредитни карти, попита Октай.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
Осман Октай посочи и имената на хората, внесли поправка в законодателството, с която да се премахне наказателната отговорност за банкери, отпускали необезпечени кредити. Това са гуверньорът на БНБ Иван Искров, бившият шеф на Сметната палата проф. Валери Димитров, омбудсманът и бивш конституционен съдия Константин Пенчев, Борислав Ралчев. Така беше започнат проектът „КТБ” – да се съберат държавните пари на едно място, за да се обслужва политическо-партийния елит, каза Октай.