Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Окончателно: ВСС трябва да гледа още един случай, сочен за пример защо Гешев трябва да бъде махнат

29 юни 2022, 11:20 часа • 12459 прочитания

Върховният административен съд (ВАС) окончателно реши, че Висшият съдебен съвет (ВСС) трябва да разгледа частично т.нар. случай "Жоси" като част от производството за старт на процедура по свалянето на главния прокурор Иван Гешев от поста му. Отделно, съдът посочи, че ВСС трябва да вземе под внимание и искането на предишния (служебен) министър на правосъдието проф. Янаки Стоилов за старт на процедура за отстранява на Гешев - заради уронване на престижа на съдебната власт, за което са посочени аргументи в доклад на служебния през 2021 година вътрешен министър Бойко Рашков, дълъг над 100 страници, който Стоилов е получил на 14 юли, 2021 година.

Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента

Още: "С Йотова ще продължим да работим за България": Радев с патетично отбелязване на 9 години начело на президенството

Случаят "Жоси" представлява един от общо 9 примера, които правосъдният министър Надежда Йорданова даде за действия или бездействия на главния прокурор, представляващи "тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, както и действия, които накърняват престижа на съдебната власт". Това е основание за освобождаването му от поста (чл. 129, ал. 3, т. 5 от Конституцията).

На 4 април, в процедурата ВСС реши да гледа в цялост 5 от 9-те примера - случаят с полицейското насилие на протестите през 2020 г., "Осемте джуджета", "Емилиян Гебрев", за случайното разпределение на делата, както и за указанията във връзка с транспортните престъпления. Частично бяха допуснати случаите с Елена Йончева, делото "Баневи срещу България“ и коментарите на Иван Гешев по адрес на адвокатурата и неправителствени организации.

В определението се сочи, че "съгласно мотивите на решение по к. д. № 17/2021 г. на Конституционния съд" председателите на двете върховни съдилища и главния прокурор са административни ръководители, но и магистрати, поради което за тях важат и общите за всички съдии, прокурори и следователи етични норми на поведение. Същевременно организационно те заемат такава висока длъжност, която не позволява спрямо тях да се приложат общите правила за търсене на дисциплинарна отговорност, валидни за всички съдии, прокурори и следователи, както и за останалите административни ръководители в органите на съдебната власт. Провиненията, предвидени в чл. 129, ал. 3, т. 5 от Конституцията, са от такъв характер, че могат сериозно да накърнят доверието в правосъдието и престижа на съдебната власт именно защото са извършени от стоящите най високо в системата на съдебната власт административни ръководители. Записаното в отивите на Конституционния съд, че се имат предвид провинения извършени от стоящите най-високо в системата на съдебната власт административни ръководители означава, че следва да са извършени в това им качество.

Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)

Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)

На първа инстанция: ВСС ще трябва да гледа още един случай, сочен за пример защо Гешев трябва да бъде махнат

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес