Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Очаквано - и третият вот на недоверие към "Борисов 3" не мина

24 октомври 2018, 09:58 часа • 5272 прочитания

Напълно очаквано и третият вот на недоверие спрямо третото правителство на Бойко Борисов не мина. Само 99 депутати – 75 от БСП и 24 от ДПС, бяха "за", 133 гласуваха "против". Резултатът не беше изненадващ, след като от БСП още при дебата миналата седмица не вярваха, че вотът ще мине и обясняваха, че това се правело само за да се започне "сериозен дебат" за състоянието на здравеопазването.

Отново дебат

Макар темата на вота на недоверие да беше управлението на здравната система и дебат по него имаше в края на миналата седмица, декларациите преди самото гласуване сега пак бяха в тази насока и се съсредоточиха върху Валери Симеонов и скандала с майките на деца с увреждания. Логично, председателят на ДПС Мустафа Карадайъ и Драгомир Стойнев от БСП се съсредоточиха върху "ефекта Симеонов" и как бил "воденичен камък на шията на ГЕРБ, и на страната", а Цветан Цветанов отвърна с декларация, че БСП и ДПС не можело да критикуват, тъй като за здраве и за хората с увреждания давали само 179 млн. лева, а сегашното управление предвидило 150 млн. лева повече за догодина – 430 млн. лева общо.

Лидерът на плаващата партия „Воля” Веселин Марешки внесе своя колорит, като поиска не само оставката на Валери Симеонов, а и на Красимир Каракачанов, защото "двамата вървят в комплект". Той напомни как партията му подкрепила сформирането на правителството, но лично гласувал против "заради част от индивидите" в кабинета. Трябва ли да търпим Каракачанов да си изпълнява мокрите сънища, попита Марешки, като преди това заяви, че военният министър искал да вземе Министерството на отбраната, защото "ако знаете какво е там". Зам.-председателят на ВМРО Искрен Веселинов пък охарактеризира Марешки като пример за "мутрополитика". Той каза и, че Марешки прочел по-малко книги, отколкото Каракачанов написал. А в крайна сметка "Воля" не гласуваха "за" оставка на правителството.

След гласуването, от ГЕРБ се изказаха бившия конституционен съдия Георги Марков и лидерът на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов. Интересното беше, че Цветанов беше прекъснат от председателя на Народното събрание Цвета Караянчева, защото той вече се беше изказал с декларацията. Марков пък засвири на струната на "стабилността" и как БСП през 1990 година имали пълно мнозинство да правят реформи, а Тома Биков, който замести Цветанов, иронизира, че БСП не знаели каква беля ще си докарат на главата, ако управляват, защото трудно се справят и с вестник "Дума".

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес