Депутатът Пламен Николов е изненадващия кандидат за премиер на "Има такъв народ", който получи проучвателен мандат за съставяне на правителство от президента Румен Радев.
Още: Ивелин Михайлов: С Мустафа Емин работим по правителство в сянка
Още: Балабанов за вота на недоверие: Трите проруски партии са в безтегловност (ВИДЕО)
Номинацията не беше известна до последно. Николов влезе в Президентството, заедно с Тошко Йорданов, Станислав Балабанов и Ивайло Вълчев.
Припомняме, че през целия ден източници от парламента казваха, че номинацията за премиер ще е юристът Петър Илиев. Неговото име се споменаваше в последните дни, макар и неофициално в кулоарите на парламента.
"В резултат на изборите от 11 юли тази година, на вас се пада отговорността да получите първия проучвателен мандат. Хората гласуваха за вас с очакването да консолидирате фронта на промяната срещу проваления корупционен модел на властта. Време е да разбират как и с кои личности. Твърде много много неотложни проблеми се трупат, за да допуснете провал. Вярвам и съм убеден, че го осъзнавате. Българите очакват вашите предложения за кабинет в рамките на установения от Конституцията срок", заяви президентът при връчването на мандата.
Още: Пеевски отговори на ДБ за контрабандата: Измислени истории (ВИДЕО)
Още: Пеевски крепи кабинета "Желязков" и при вота на недоверие. Кой как гласува? (ВИДЕО)
Кой е Пламен Николов - вижте тук.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Да замениш "Да, България" с "Величие": Изненадващ трансфер на емблематично лице (СНИМКИ)
Още: Пеевски е загрижен за Доган (ВИДЕО)
Посоченият от партията получи от президента Румен Радев първия проучвателен мандат за съставяне на кабинет и разполага със седем дни, за да предложи структура и състав на Министерски съвет, които да бъдат представени на държавния глава, а след това да минат одобрение от Народното събрание.
Ако "Има такъв народ" не успее да състави правителство, мандатът ще бъде връчен на втората политическа сила - ГЕРБ. При втори провал, президентът има право да реши на кого да връчи третия проучвателен мандат. При трети провал, президентът трябва да насрочи нови парламентарни избори.
Така стана след изборите на 4 април, след които никой не успя да състави правителство.