Заместник-председателят на парламента и лидер на НФСБ Валери Симеонов заедно с група депутати от “Обединени патриоти” са внесли в парламента законопроект, чиято крайна цел е да изпревари влизащо от 01.01.21 г. ограничение. Тогава трябва да се сложи край на промяната на предназначението на земи и гори в зони А и Б от Закона за устройство на Черноморското крайбрежие в землища на общини, в които няма приет и влязъл в сила Общ устройствен план (ОУП). Това ограничение бе прието по предложение на ГЕРБ през февруари, като основният мотив беше, че много общини нямат приет ОУП, а продължават на парче да отдават земеделски и горски терени за строителство чрез промяна на предназначението им, припомня "24 часа".
Още: ПП обясниха защо Борисов се вайка за "Боташ" (ВИДЕО)
Още: "Не ги разчистват, а ги покриват": ДБ за скандала с ГДБОП
Проектът, който внасят хората на Валери Симеонов, е за промяна на Закона за регионалното развитие. В предложението се въвежда определение за “приоритетни зони за въздействие”, т.е. зони, които се нуждаят от държавна подкрепа за развитието си. В преходните и заключителни разпоредби обаче се прави опит да се удължи с още две години - до 01.01.23 г. - срокът, в който в общините без общи устройствени планове земи и гори могат да сменят предназначението си.
Става въпрос за терени, които са собственост на самите общини. В такива случаи общината, като собственик, кандидатства пред земеделското министерство за промяна на предназначението на терена. Именно това няма да е възможно от Нова година, освен ако няма общ устройствен план и той не показва, че този терен е отреден за строителство. В 11 страници мотиви хората на Валери Симеонов се позовават на договора за функционирането на ЕС, който има за цел да намали неравенството между различните региони и на директиви и регламенти в този смисъл.
“В случай, че проектът не бъде приет, се блокират възможностите за инвестиционни инициативи в общините, които не са приели общи устройствени планове, особено тези по Черноморското крайбрежие. Това ги изправя пред невъзможността да реализират елементи от своите природни дадености и ресурси”, пише в мотивите. Ако проектът бъде приет, това ще е четвъртото поред отлагане на срока, в който общините трябва задължително да приемат общи устройствени планове. Първият опит такъв срок да се наложи, беше още през 2013 г., но оттогава се удължава три пъти.
Още: Ще се съберат ли двете ДПС-та в едно и каква е ролята на Пеевски? Говори Джевдет Чакъров
Според Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) към момента в България 130 от общо 265 общини нямат приети общи устройствени планове, а по морето имат само Варна, Бургас, Созопол и Балчик.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След срещата с Радев: Вучич покани България на Експо 2027 в Белград
Още: Асен Василев: Днес се официализира, че "Ново начало" е водач на коалицията, която крепи кабинета