Народното събрание прие окончателно на второ четене промени в Закона за защита на конкуренцията, станали популярни като "закон за търговските вериги", предаде БГНЕС.
"След четири години усилия законът е факт. Днес се приеха текстовете, на които най-много държахме - ние и българските производители", каза след края на окончателното гласуване Корнелия Нинова от БСП, която е сред основните автори на поправките.
На първо място, производителите имаха огромни оплаквания, че веригите не плащат в срок и наистина много вериги не плащаха по шест месеца, което доведе до много фалити на родни фирми, каза Нинова. "В закона приехме, че ще се плаща в 30-дневен срок. Ако в договора има уговорено нещо над този срок, това се счита за нищожна клауза и не поражда никакво действие", обясни Нинова.
Във връзка с този текст тя представи официална справка от Националната агенция за приходите и с имена на веригите и годишните обороти. От нея става ясно, че те не изпълняват законовата разпоредба да си публикуват финансовите отчети всяка година. "В България годишно веригите правят обороти от около 8 млрд. лева, а обявяват загуби години наред. Не може да имаш оборот от 1,5 млрд. лева годишно, да обявяваш загуба, да не плащаш данъци в България и да не си публикуваш финансовия отчет", каза Нинова.
"Приехме да отпаднат таксите, които се събират от български производители, срещу които не стои никаква услуга", подчерта още Нинова. Става дума за т.нар. такси за "рожден ден", "нов обект" и други. "Това излишно натоварваше производителите и качваше цените. Ако оттук нататък договарят такива такси, те ще бъдат нищожни. Не плащайте тези такси, не ги дължите от днес нататък", призова Нинова. Тя припомни, че в някои договори между веригите и производители е имало 14 такива такси - за рожден ден, за реклама във вестник, за нов магазин, за билборд и т.н., които производителите не са искали.
На трето място, решен е въпросът със забрана на българските производители да продават стоката си на различни цени в различни обекти. "Ако в дадена верига едно мляко струва 1 лев, нямаше право никъде в страната да продаваш това мляко за 99 стотинки, което е абсурд и ограничаване на свободната конкуренция. Приехме, че такъв текст не може да съществува в договорите", каза Нинова.
Една от последните ключови промени е, че рискът вече няма да се прехвърля изцяло върху производителите. "Досега доставчикът си доставяше стоката, веригата я приемаше и ако тя се развали без да е продадена, целият риск се връщаше при производителя - той трябва да си намери транспорт, да си я вземе, загубата на парите е за неговата сметка и т.н. Такива текстове ще бъдат нищожни в бъдещите договори", каза тя.
Корнелия Нинова призова журналистите внимателно да следят дали тези мерки ще доведат до повишение на цените на стоките, което е било сред основните аргументи на представителите на търговските вериги. Тя дори предложи облог, че това няма да се случи.
Относно санкциите при неспазване на въведените нови изисквания Нинова обясни, че те ще бъдат в размер на 10% от годишния оборот на дадена стока във всички обекти на дадената верига в страната. "Ако нарушиш правилата за продажба на олио, например сложиш някаква забранена от закона такса, глобата е 10% от оборота на олиото за цялата година на цялата верига в страната", даде за пример тя.
От първоначалните предложения на БСП е променено определението за "злоупотреба със значителна пазарна сила", призна Нинова и посочи, че предложеното от колегите й от другите групи е било дори по-добро от тяхното. "От важните за нас и най-вече за производителите неща, всичко остана", обобщи Нинова.