Дясното обединение около ДСБ с лидер Радан Кънев "Нова Република" обяви идеите си за развитие на икономиката в следващите 4 години.
Формацията представи втората част от програмата си.
Според нея пенсиите ще растат с номиналния растеж на икономиката. По-високите пенсии ще са възможни след затягане на контрола на сивата и черна икономика. Средствата от Сребърния фонд ще започнат да се управляват ефективно.
Мерките на обединението предвиждат, че средната работна заплата ще стане 770 евро.
Говорителят Трайчо Трайков изтъкна, че десет години сме в ЕС и то благодарение на дясното правителство на ОДС. "За тези години обаче България не забогатява достатъчно. Българската икономика може повече, българският бизнес може повече", категоричен е Трайков.
От формацията виждат до 20 години 10-20 милиарда евро приходи от енергийна независимост. Според десните нови мощности в близките 10 години няма да ни трябват. Умни мрежи ще пестят от енергетиката. Парогенераторите за АЕЦ "Белене" могат да се използват за АЕЦ "Козлодуй". Трайчо Трайков предлага да продадем съвместно с Русия останалото оборудване за втората ни атомна централа.
В програмата е записано още:
„Постигане на висок и устойчив реален растеж на икономиката между 6% и 7% на годишна база. Вследствие на икономическия растеж, ще се постигне увеличаване на заплатите с 50% за четири години и в частния и в държавния сектор“.
Тя ще бъде постигната с ниски данъци, прозрачност и антимонополни мерки, премахване на партийната бюрокрация, истински независими регулатори и пресичане на чиновническия рекет върху бизнеса.
"Нова Република" се ангажира веднага да отмени данък „Уикенд“, да запази плоския данък, да намали на 9% ДДС за основните храни, лекарствата и книгите и рязко да освободи бизнеса от излишни и вредни такси.
Програмата на дясното обединение предвижда още административните услуги да станат изцяло електронни и създаването на независимо звено за организация и провеждане на обществени поръчки – това ще спести 2 милиарда лева годишно на данъкоплатците.
"Нова Република" предлага истинска децентрализация, като 50% от данъка върху доходите и 50% от данък печалба да остава в общината, където е изработен. Дясното обединение предвижда окрупняване на общини и райони в София. Десните са готови и за промяна в Конституцията, която да въведе пряк избор на областни управители.
В областта на енергетиката приоритет ще бъде енергийната независимост, новите технологии и недопускане на неефективни проекти като АЕЦ „Белене“.
„Ше създадем предпоставки реформираната съдебна система и държавни регулатори да се преборят с пазарните злоупотреби в сектора, от които обществото и бюджетът губят 1-1.5 млрд лв годишно. Като краткосрочна мярка държавата може да се намеси като пазарен участник в сектора на акцизните складове“, пише още в програмата на обединението.
"Нова Република" обещава да не увеличава никакви осигуровки и да не допусне неконтролиран популистки ръст на минималната работна заплата, който води до загуба на работни места.
„Ще отменим минималните прагове за всички стартиращи бизнеси и самонаети лица, започващи за първи път дейност в определена професия. Като друга форма на насърчаване на семейното предприемачество и фермерство и основна мярка срещу обезлюдяването на регионите и демографската криза, ще въведем и данъчни облекчения за семейства с над две деца, заети в семеен микробизнес“, пише още в документа.
"Нова Република" си поставя за цел и постигане на среден размер новоотпусната пенсия от 700 лева (358 Евро) и среден размер на заварените пенсии от над 500 лева (255 Евро) след 4 години.
„Първо е важно да се уточни, че сме против всяко увеличаване на осигурителната тежест. Също така не приемаме увеличаването на пенсиите да бъде за сметка на дефицит в бюджета“, се казва в представената Програма за Нова Икономика.