От 13 март до края на извънредното положение партиите няма да вземат субсидии (параграф 35 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за мерките по време на извънредното положение). Припомняме, че те са 8 лева на действителен глас за тези партии и коалиции, които имат над 1% от действителните гласове на последните парламентарни избори.
Съгласно предложения текст, партийните субсидии за останалото време от годината – извън времето на извънредното положение, няма да намалеят. По чл. 27, ал. 2 от Закона за политическите партии, който урежда формулата за изчисление, всъщност намаление заради извънредното положение трябваше да има, тъй като във формулата влиза и броят на календарните дни от годината.
Спестените от субсидиите средства ще отиват за борбата с коронавируса, пише още в проектозакона.
Обещанието да има предложение за замразяване беше дадено преди 3 дни от Ципов на заседание на правната комисия. То беше потвърдено и вчера, на второ четене в правната комисия.
Припомняме, че съгласно новия правилник на Народното събрание, дневният ред се гледат първо всички точки от дневния ред, а 30 минути след приключването се гласува точка по точка, като депутатите гласуват на две групи, за да няма струпване на хора в пленарната зала. Първата точка беше дебат за размера на депутатските заплати - ето какво се случи, а втора точка беше актуализацията на държавния бюджет - ето какво се случи! Третата точка е най-сложната - промени в Закона за извънредното положение, първата от която касае основно защитата от кредитори, Държавния резерв и срокове по дела. Втората важна част от Закона за извънредното положение беше за схемата за държавна помощ за бизнеса "60 на 40" (там влиза и положението на туроператорите).