Народното събрание прие на второ четене промените в Закона за Българската народна банка, с които се урежда проблемът с несъвместимостта на служебния премиер.
Още: ДПС на Доган решава съдбата на кабинета "Желязков"
Още: Антон Кутев: В световен план демокрацията започва да отстъпва
Става въпрос за промени в Закона за БНБ, с чиито преходни и заключителни разпоредби се променят Закона за омбудсмана и Закона за Сметната палата. Те са внесени с подписите на депутати от ГЕРБ и ДПС.
С финалните промени председателят на Сметната палата Димитър Главчев, който беше избран от президента за служебен премиер, да има право да възложи изпълнението на правомощията си на своя заместник, докато оглавява служебния кабинет. Още: Конституционните капани за служебно правителство: Обяснение
В периода, в който управителят на БНБ е служебен премиер, някой от подуправителите заема неговото място. Ако някой от подуправителите е посочен за този пост пък, по предложение на посоченото лице се определя временен зам, което управителният съвет избира. В Закона за омбудсмана бе записано, че при назначаването на омбудсмана за служебен министър-председател неговите правомощия и задължения се поемат от заместника му след възлагане.
Още: След 4-часова последна фаза в битката за главен архитект: Столичният кмет видя "добри идеи"
С други думи се дава възможност да запази длъжността си и да се върне на поста председател на Сметната палата и след като престанат да бъдат служебни министър-председатели.
Още: Лази ли Борисов по гърба на Пеевски? Депутат от ПП-ДБ за новото мнозинство
Първоначалната идея беше Главчев да може да ползват неплатен годишен отпуск за времето, в което действа служебното правителство, но това предложение отпадна.
Как се стигна дотук?
С днешното си решение депутатите решиха с несъвместимостта на служебните премиери, който възникна с промяната на Конституцията от декември 2023 година. Още: Усеща се омраза на хората към партиите: Говори проф. Антоний Тодоров
Още: ДПС на Доган може и да дръпнат килимчето на кабинета, но ГЕРБ разчита на гърба на Борисов
Още: Лена Бориславова обяви какво ще направи ПП-ДБ на вота на недоверие
В основния закон бе заложено, че президентът има право да избере служебен премиер от списък с десет души - председателят на парламента, управителят или подуправител на БНБ, председателят или зам.-председател на Сметната палата и омбудсманът или неговият заместник.
Проблем обаче възникна от това, че в специализираните закони за БНБ, Сметната палата и за омбудсмана изрично е записано, че титулярите и заместниците им не могат да заемат друга платена държавна длъжност, като изключение е само преподавателската дейност.