Депутатите от Временната комисия за изработване на Правилника за организацията и дейността на 50-ото Народно събрание решиха да няма вече Комисия по конституционни въпроси.
Още: Председателят на НС: Толерантността и прошката са важни не само по празници
Още: Радев с неочаквана визита в Троян (СНИМКИ)
Какво ще стане с тази комисия?
Първоначалното предложение беше за 26 постоянни комисии, но впоследствие то претърпя промени.
Депутатите обаче решиха Комсията по конституционни въпроси да се слее с тази по правни въпроси, както беше в предходни парламенти.
Комисията по социална политика пък се раздели на две, като вече ще има и комисия по демографска политика, а по-късно бе решено към комисията да бъдат добавени въпросите за децата и семейството.
Още: ГЕРБ и ДБ бистрят коалиционното споразумение
Още: ГЕРБ внася законопроект, с който да защити БПЦ
Една от най-важните комисии по бюджет и финанси си остана непроменена. Комисията по отбрана също остана непроменена. На комисия: Посякоха мераците на Свиленски да цепи групата на БСП
Комисията на ротация няма да има
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България през 2024 г.: Пеевски срещу Доган - драма в три действия и едно бездействие
Комисията за контрол над службите няма да се управлява на ротационен принцип, както беше в предходни парламенти.
Сега също имаше такива предложения, но те не срещнаха подкрепа. Идеята беше комисията да бъде сформирана на паритетен принцип, но да бъде управлявана на ротационен, като против това предложение бяха ДПС и ГЕРБ.
Припомняме, че казусът с този начин на управление възникна в 49-ия парламент, когато дойде редът на "Възраждане" да я оглави. Още тогава депутатите промениха правилника и отнеха тази комисия от ръцете на проруската партия, тъй като се чуха твърдения от страна на ДПС, че това застрашава националната сигурност на страната. ОЩЕ: "Сглобката" официално отне комисията за контрол на службите от "Възраждане"
Още: Георгиев: Фандъкова победи Терзиев със 108:0 (ВИДЕО)
Още: Кабинетът одобри споразумението за "Деве баир" със Северна Македония
Подкомисия ще анализира законодателството
Междувременно депутатите приеха да се създаде подкомисия по наблюдение и анализ на законодателството за съответствие с принципите и нормите на Европейския съюз и международните норми за защита на правата на човека и основните свободи.