Започва обследване на 384 язовира и се подготвя обществена поръчка за техния ремонт. Това каза вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова след проверка на почистването на язовир "Големо село". Стана ясно, че това е язовир от първа степен на опасност, а по данни на изпълнителния директор на Държавното предприятие за управление и стопанисване на язовирите около 400 са тези, които се водят първа степен на потенциална опасност.
"Колегите ежечасово следят нивата на всички язовири в страната. Имваме централно управление, където се подава информацията. Следим всичко и взимаме мерки навреме", каза Корнелия Нинова.
Тя обяви, че започва обследване на 384 язовира на страната в момента и се подготвя обществена поръчка за строително-ремонтни работи на тези язовири. "Подхождаме по съвсем друг начин. Знаете, че досега се даваха пари за ремонт на язовири на определени фирми. 500 млн. лв. се наляха за ремонт на язовири", коментира Нинова и посочи, че към момента само един язовир е с приет ремонт.
Тя подчерта, че подходът за това се променя изцяло с цел да не се крадат пари и да има ефективност от ремонтите. "Много пари ще се дадат, като минаваме изцяло през процедури на обществена поръчка, прозрачност, технически преглед, обследване на язовири - всичко да бъде пред очите на хората и да знаят, че парите им отиват за тяхното спокойствие", подчерта тя.
Нинова обърна внимание, че една от задачите, които Министерство на икономиката и индустрията си е поставило, е да сложи ред и правила в управлението и стопанисването на язовирите и никога да не се допускат повече да има залети градове и села, загубени животи и имущество на хората.
Тя разказа и за инспекцията си по време на почистването на язовир "Големо село". "Днес видяхме закупените 8 самоходни робота, които почистват стените на язовирите и дигите около реките. Установихме, че една от основните причини за преливания и наводнения, са непочистените корита и стените на язовирите. Машините, които закупихме, са много ефективни, екологични и полезни в няколко посоки", коментира тя. Министърът заяви, че те са безопасни за хората, защото без човешко присъствие, могат да се движат в наклони до 55 градуса и да преодоляват насечени терени, а масата, която отрязват - превръщат в тор, който може да се използва за наторяване.
"Спестяват се много човешки труд и усилия. За язовирите, които стопанисваме, са ни необходими около 10 хил. работници и може би 3, 4, 5 години, за да се справим с почистването им. Сега с тези 8 машини - това ще стане много бързо. Поздравявам екипа, който изработи всичко това. Вече машините са на терен, чистим с тях, надяваме се да не допуснем надоднения, проблеми с преливане на реки поне от гледна точка на почистването на тревите и заблатяванията", каза още Нинова.
Вицепремиерът поясни, че тези машини са разпределени на територията на цялата страна в 8-те предприятия на Държавното предприятия за управление и стопанисване на язовирите, което е в Министерство на икономиката и индустрията.
Корнелия Нинова отговори и на въпрос защо министрите на БСП са гласували против Националния план за въвеждане на еврото, като бе кратка, тъй като обяви, че се е зарекла да не коментира други теми извън язовирите. "Знаете нашата позиция, ние гласувахме против, не сме против еврото, но бихме искали приемането му да стане след много сериозен и задълбочен анализ за ефектите по икономиката и доходите", каза вицепремиерът.
Какво е заварено по отношение на язовирите в Министерство на икономиката? Четете ТУК.