Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Не внушавайте, че процедурата няма да е открита и почтена": На комисия приеха скрити правила за попълване на ВСС и КС

05 февруари 2025, 15:55 часа • 505 прочитания

Депутатите от ресорната парламентарна комисия по конституционни и правни въпроси приеха на косъм правилата за процедурите по избор на състава на Висш съдебен съвет и Инспекторат, както и на конституционен съдия от квотата на Народното събрание. Управляващото мнозинство реши да форсира попълването на регулаторните органи с изтекли мандати в нарушение на коалиционното си споразумение и с непрозрачно начало на процедурите, а именно - липсват публично обявени документи и правила. Това срещна критиката на опозицията, като по време на заседанието на комисията стана ясно, че дори и сроковете по избор на кандидати са съкратени.

Иначе членовете на Инспектората към ВСС карат вече трети мандат, тъй като срокът, за който бяха избрани, изтече през 2020 г., а членовете на ВСС са просрочили мандатите си с повече от 2 години. Квотата на парламента в Конституционния съд пък трябваше да бъде попълнена в края на миналата година, когато встъпиха в длъжност съдиите, избрани от президента и от върховните съдии. Още: Промените, спиращи Сарафов за главен прокурор, вече са в сила: Какво следва?

Къде са правилата?

Още в началото на заседанието депутатите от ресорната комисия започнаха дебата по същество с разисквания на правилата, които обаче са скрити за обществеността и гражданите. Проектите на процедури са изпратени единствено на мейлите на народните представители в комисията, като нито са оповестени на сайта на парламента, нито някой от управляващото мнозинство прояви желание да ги обясни.

Според Петър Петров от "Възраждане" липсват съществени елементи от процедурата, като напр. сроковете. В този смисъл депутатът от ПП-ДБ Стою Стоев предложи удължаване на сроковете от 10 на 14 дни за избора на конституционния съдия и на членове за съдийската и прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет от квотата на НС. Предложението му бе подкрепено от комисията и така двете седмици ще започнат да текат от одобрението на правилата в пленарна зала.

Казусът със съдия Петров: ВСС се оплака от "кампанийно очерняне", за което нямало основание

"Не внушавайте, че процедурата няма да е открита и няма да е почтена, не е колегиално", каза председателят на комисията Анна Александрова в отговор към Петров. Малко по-късно колегата му от проруската партия Златан Златанов подчерта: "Не можем да правим политически назначения, които са удобни на статуквото".

Адв. Емил Геогиев от "Правосъдие за всеки" се включи в дебата и опита да разясни темата със сроковете. От реплики на депутатът от ГЕРБ Рая Назарян стана ясно, че очакванията са на 12 или 13 февруари правилата на процедурите да влязат за гласуване в зала, а от одобрението им нататък ще текат две седмици за издигане на кандидатури.

Снимка: БГНЕС

Още: "Ударно, брутално, безскрупулно": Бориславова за ударните назначения в регулаторите на управляващите

Как ще се изберат?

За избора на членове на ВСС и на Инспектората се изисква квалифицирано мнозинство от 161 депутатски гласа, а управляващото мнозинство има само 126 гласа (на ГЕРБ-СДС, "Има такъв народ", "БСП" и ДПС-ДПС на Ахмед Доган). Поради това ще трябва да бъде търсена подкрепа и сред ПП-ДБ или "Възраждане" самостоятелно, а ако нито една от двете не гласува, то ще трябва да се потърсят гласовете на ДПС-Пеевски или МЕЧ.

Срокът за избор на нови хора във ВСС е до юли, тази година. Депутатите трябва да изберат 11 членове на Висшия съдебен съвет, главен инспектор и 10 инспектори в Инспектората към ВСС и съдия в Конституционния съд.

ВСС с изтекъл мандат бе близо до това да избере главен прокурор, като единственият кандидат беше Борислав Сарафов. Процедурата обаче беше отложена, след като депутатите, на практика, блокираха избора с промени в Закона за съдебната власт. На 23 януари Пленумът на съдебния съвет ще заседава извънредно, за да гласува дали да прекрати напълно процедурата, понеже промените в закона вече са в сила - обнародвани в "Държавен вестник".

Още: СРС-та по КТБ, Пеевски, Сарафов и хората с прякори: "БОЕЦ" и BIRD цитират "личния архив" на Петьо Еврото (ВИДЕО)

На 15 януари парламентът също така забрани на Висшия съдебен съвет с изтекъл мандат да избира "тримата големи" в съдебната власт - главен прокурор и председатели на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд. Освен това лица, които вече са заемали тези длъжности, няма да могат да бъдат избирани повторно.

Снимка: БГНЕС

Огромни пачки с бонуси във ВСС

Огромни парични бонуси са си раздали членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС), който е с изтекъл мандат и с непопълнен докрай състав. Това разкри сдружение „БОЕЦ“, което е получило информацията чрез Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) след входирано заявление на 8 януари 2025 г. От отговора на ВСС става ясно, че бонусите и наградите, раздадени за 2024 година, са на стойност около 4,2 милиона лева.

Още: Какъв главен прокурор ни трябва? Богоугоден, разбира се!

Съдебните служители във ВСС са получили 2 980 103 лв. допълнителни трудови възнаграждения, включително за постигнати резултати и по перо "парични награди", гласи информацията на "БОЕЦ".

Трудовите им възнаграждения пък са в размер на 9 613 847 лв. Членовете на ВСС, който по принцип трябва да е съставен от 25 души (по право влизат председателите на Върховния касационен съд, Върховния административен съд и главният прокурор), са взели 1 212 183 лв. допълнителни трудови възнаграждения за постигнати резултати. Съставът на ВСС сега е 22-ма души. На членовете на ВСС, които са разпределени в Прокурорска и Съдийска колегия, са изплатени трудови възнаграждения в размер на 3 626 236 лв., става ясно от отговора до сдружението.

Данни от 2022 г. на "БОЕЦ" сочат, че бонусите на членовете на ВСС тогава са 400 000 лв., а през 2024 г. са три пъти повече. Заплатите им също са се увеличили с около един милион лева. ВСС разполага с 13 служебни автомобила с общ пробег за 2024 г. 246 915 км. "Дължината на евкватора на Земята е 40 000 км", правят сравнение от "БОЕЦ" - всъщност точното число дори е 40 075 км.

Още: Парите на магистратите: Кои са най-богати и какви вратички ползват, за да го скрият?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес