Чуждестранните туристи в България за последните четири години са нараснали с 31%, а приходите от посещенията - с 34%. Това отчете министърът на туризма Николина Ангелкова по време на изслушването си в парламента за напредъка по приоритетите, заложени в програмата за управление на правителството в сектор „Туризъм", .
Още: Гласуват вота на недоверие на кабинета "Желязков"
Още: Мартин Димитров: Има два вида опозиция - проруската и ние
„За миналата година общите приходи от туризма са 8,4 млрд. лв. по данни на БНБ. 2018 г. беше трета поред година с ръст за българския туризъм. България бе посетена от над 9,2 млн. чуждестранни туристи“, подчерта Ангелкова.
Министър Ангелкова отбеляза, че България е една от водещите страни в ЕС по реализирани нощувки и приходи от международен туризъм.
„Споделям също така значението на предизвикателствата, пред които ни изправя съвременната действителност и наложената необходимост да поддържаме нужната степен на конкурентоспособност спрямо обективната пазарна политика на нашите преки конкуренти“, каза още Ангелкова.
Още: Хасан Азис: Оставаме в мнозинството заради еврозоната, решението е съгласувано с Доган
Още: Доганистите зоват за оставки: Разградски кметове минаха към Пеевски (СНИМКА)
По думите ѝ въпреки ожесточената конкуренция и ограничения ресурс, с който разполага Министерство на туризма в сравнение с останалите дестинации, с които се налага да се бори, то полага максимални усилия, за да редуцира евентуалната разлика спрямо предходния сезон.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Първият български изтребител F-16 кацна на родна земя (ВИДЕО)
Още: Йотова посочи трите важни въпроса пред кабинета Желязков: Какви ще са позициите ни?
Важен приоритет за министерството е създаването на организации за управление на туристическите райони.
По думите й към момента има създадени 7 такива организации, а другите две са в процедура. „Всяка една от организациите за управление на туристически регион може да се възползва от ресурса, който с много усилия успяхме да осигурим чрез програмата за иновации и конкурентоспособност.
Той е насочен само към организациите за управление на туристически район, именно за създаване на обща маркетингова политика, обща политика да се промотират силните страни в сектор „Туризъм“ на тези региони. Да се участва в префесионалните борси, и изложения. Предстои вторият етап на този проект, който е свързан със създаването на специален маркетинг по отношение на всеки един район“, коментира Ангелкова.
Още: България видя "нови рискове" - променя програмата за инвестиции в отбраната
Още: "Срещу потенциални агресори": Купуваме боеприпаси за многофункционалните патрулни кораби
Тази година се очертава да бъде изключително трудна и динамична, но се надявам, че съвместно с бизнеса и местната власт и мерките, които сме предприели, ще успеем да задържим нивото на туристите, което имахме миналата година.
Работим и в посока на разработване на дългосрочен механизъм, който да ни даде възможност да разширим крилата на сезона, особено по отношение на Черноморските ни курорти, изобщо на целия Черноморски регион. Както и разбира се, там, където са фокусирани нашите зимни курорти и във вътрешността на страната, което е част от нашата основна политика. Предстои да разработим в рамките на един месец предложение за създаване на такъв механизъм, който да позволи и на нашата страна да бъде конкурентоспособна“, каза Ангелкова.
Според нея той се разработва, съобразено с европейското и националното законодателство. Ангелкова уточни, че се механизмът очертава съвместно от страна на общините и бизнеса с цел определяне на приоритетните направления и гарантиране на туристопотока.
„Това, което е изключително важно за нас и отчитайки спецификите и профила на туристопотока, ние се фокусираме максимално в създаване на устойчиво развитие и промотиране на другите важни извън летния и зимния ни туризъм туристически продукти, каквито са културно-туристическия туризъм, балнео и спа туризма,вино и кулинария, на база дестинациите, които разработихме миналата година.
Също така и всички други видове туризъм, свързани с развитие на голф туризма, приключенския туризъм, които прибавят добавена стойност към основните ни зимен и летен продукт“, коментира Ангелкова. Тя уточни, че това, което предстои да се реализира като първа стъпка през май месец е да се насочи вниманието към националните курорти като възможни дестинации за конгресен туризъм.