Със свое решение днес Министерският съвет одобри необходимите средства за дофинансиране в изграждането на ГКПП "Рудозем-Ксанти" в размер на 18 445 744 лв., съобщи областният управител на Смолян Недялко Славов.
Още: Бивш вътрешен министър прогнозира: Ще изберат Сарафов, но Радев ще откаже да подпише указа
Още: Димитър Главчев пред патриарх Даниил: Българската православна църква е една
По думите му това е отдавна чакано за всички в региона решение.
По време на заседанието той благодарил на премиера Бойко Борисов за изпълнения ангажимент към родопчани, за подкрепата му - неговата и на всички министри, защото изграждането на този пункт е водещ приоритет за региона.
Славов е категоричен, че вече няма никакви пречки строителството на граничния контролно-пропускателен пункт да започне.
Още: Правен експерт: Ако искат да осуетят избора на Сарафов, трябва да действат в кратки срокове
Още: На комисия: Депутатите не разрешиха да се регистрира старостилна църква
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Първи успешен тест за бъдещата коалиция? На комисия ГЕРБ спъна избора на Сарафов (СНИМКИ)
Още: Хлябът стана повод за скандал: Депутат от "Възраждане" и шефът на КНСБ си крещяха в парламента
Припомняме, че договорите за строителство и строителен надзор са вече подписани.
Още: Струващата милиони руска пропаганда у нас: МВР проверява, но данните от BG Elves били в огромен обем
През март месец беше избран строителят - това е консорциум „Партньори – Ксанти“. Неговата задача е да изпълни обекта за малко над 17 млн. лв. с ДДС. Обединенито се състои от четири фирми: „Копекс и Ко“ ЕООД (София), „Агробилд“ ЕООД (гр. Белица), „БГ Ленд Ко“ ООД (Варна) и „СК – Варна 2007“ ЕООД.
Надзорът е ангажимент на обединение „Бул Инвест Инженеринг“, в което членуват фирмите „Екоинженеринг“ ЕООД и „Бул Инвест Контрол“ ЕООД. Договорът му е за 218 000 лева с ДДС.
Срокът за изграждане на обекта – граничен контролно-пропускателен пункт плюс близо един километър подход към него е точно една година.
Освен сградата и комуникации за бъдещия ГКПП към Гърция, който ще е изцяло на наша територия. Подходът е продължение на републиканския второкласен път II-86. Ще е с три ленти за движение – две по 3,50 метра, една по 3 метра и два банкета по 1.50 метра.
В зоната на ГКПП ще се оформят и благоустроят две площадки. Ще се изградят три административни сгради, две контролни кабини, площадка за мобилен рентген, обществени тоалетни, здравен контрол, хале за щателна митническа проверка, навес с метална покривна конструкция, осова автомобилна везна за обслужване на ГКПП.
Предвидено е да се изградят три отделни пътни трасета с по четири самостоятелни ленти за движение. Граничният пункт, според спогодбата между България и Гърция, ще е предназначен за всички видове автомобилни превози и товари.