На първо четене: Частни болници ще могат да провеждат обществени поръчки при условие

29 октомври 2020, 10:47 часа • 1989 | прочитания

Частните болници ще могат да провеждат обществени поръчки в случаите, когато финансирането им е със средства от държавния, общинския бюджет или този на Националната здравноосигурителна каса, съобщава БНТ. Това предвиждат промени в Закона за обществените поръчки, приети на първо четене от Народното събрание със 108 гласа „за“, 1 „против“ и 42 въздържали се.

Още: България - в ЕС или с Русия: Дебат като народна песен за вота на недоверие

Още: "Не можем да имаме външна политика, докато ...": Из бисерите на „Величие“ за вота на недоверие

Според вносителите така ще се уеднакви подходът при определяне качеството възложител на публичните и частните лечебни заведения чрез отпадане на изискването за вида на собствеността.

Така лечебни заведения, които са изцяло частна собственост, но се финансират с повече от 50 на сто от държавния или общинския бюджет, или Националната здравноосигурителна каса попадат в кръга на възложителите.

Въвеждат се и допълнителни правила при прилагането на централизираната електронна платформа за възлагане на обществени поръчки при издаване на индивидуалните административни актове на възложителите. С поправките в закона, се разширява обхватът на измененията в договорите и рамковите споразумения, които се квалифицират като съществени. Целта е да се ограничат случаите на допустими отклонения от първоначално сключения договор.При възлагането на обществени поръчки чрез събиране на оферти с обява са предвидени нови възможности, аналогични на процедурите за възлагане на поръчки на по-висока стойност, като прилагане на т.нар. обърнат ред за възлагане и удължаване на срока за получаване на оферти в определени случаи.

Още: "Няма за цел да упрекне правителството": За Желязков зад вота на недоверие стоят други идеи

Още: "Управляват заради еврото, но да не говорят за Еврото?" Докога обществото ще търпи записи, снимки и чатове

Отпада участието на външни експерти при осъществявания от Агенция по обществени поръчки контрол чрез случаен избор. Целта на поправката е да отстрани констатираните в практиката слабости. Според вносителите от Министерския съвет липсата на достатъчно специалисти с необходимите професионални знания и опит при поръчки със сложен и специфичен предмет и ниското качество на експертизата води до неефективност на проверките.

С промените в закона се разширява обхвата на измененията в договори и рамкови споразумения, които се квалифицират като съществени. Целта на вносителите е да се ограничат случаите на допустими отклонения от първоначално сключения договор. Предвижда се и уеднаквяване на подхода за определяне размера на санкциите, които Комисията за защита на конкуренцията налага при установяване на нарушения. Въвеждат се граници от 1 до 3 на сто и от 5 до 10 на сто в зависимост от сериозността на нарушението.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес