При неоправдано отсъствие от 3 поредни или общо 5 пленарни заседания за съответния месец на народния представител се прави удръжка в размер на основното му месечно възнаграждение и начислените му пари за клас за прослужено време за съответния месец и освен това му се орязват пропорционално представителните пари. Това прие правната комисия на парламента след бурни дебати по предложенията за промени в правилника на Народното събрание, които да санкционират отсъстващите народни избранници.
Още: Пеевски: КЕВР да задължат ЕРП-тата да пуснат тока, хората неустойки не ги топлят
Още: Заради проблемите с тока: КЕВР, ЕСО и ЕРП-тата на спешна среща при енергийния министър
По време на дискусията Емил Димитров защити отсъстващите: "Ако налагаме санкции – да са съизмерими с други парламенти. Иначе правим парламентарна диктатура. Не мога да подкрепя швейцарското правило, защото това не са депутати пенсионери"
"Ако това е диктатура, посочете ми случай, при който един работник или служител, който няма да се явява на работното си място без уважителни причини и след три такива случая да не бъде уволнен – няма такъв", репликира го Христиан Митев, защитавайки тезата, че трябва да има санкции за депутатите, които не ходят на работа.
Правоотношенията на народния представител са приравнени на трудовите и е справедливо да има удръжки и санкции, подчерта той.
Още: Ердоган с послание към ДПС-Доган, крилото атакува Пеевски със спомен от Възродителния процес
Още: Хърватия отива на избори след изпълнена с обиди президентска кампания
Емил Димитров продължи да настоява - "тези хора, които искаме да санкционираме не са тук. Нямаме консенсус. Няма ги" и припомни,че нов правилник за дейността на парламента се прави само при консенсус.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус
Трябва да има санкции, съгласи се Хамид Хамид и заяви, че санкции има и сега и те не са малки. Сега санкциите са две трети от възнаграждението, когато повече от 5 дни в месеца или в 3 последователни заседания депутат отсъства. Но кой е определил че работното място е пленарната зала, попита Хамид. "Аз ходя по комисии и ако не съм в пленарна зала, но съм работил 20 часа, вие ще ме глобите", възмути се той и защити тезата, че депутатите не са настискачи на копчета. "Защо вменявате като единствено задължение на народния представител да натиска копчета", добави той.
Християн Митев цитира Конституционния съд, според който едно от основните задължения на депутатите е да присъстват на заседания на НС и че неизпълнението не бива да се толерира.
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ