Комисията за защита на конкуренцията отказа да се занимава с жалбата на „Евролаб 2011“ – частната лаборатория, която контролираше фитосанитарния контрол на ГКПП „Капитан Андреево“ – срещу Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ). На КЗК обаче ѝ бяха нужни цели 14 месеца, за да се произнесе с решение.
Още: Енергийният министър: Близо 8100 абонати и 105 населени места са без ток
Още: Кирил Петков се спусна със сноуборд в района на Рилските езера (ВИДЕО)
Това съобщава разследващият сайт BIRD.bg, цитирайки решение по производство №КЗК/363/2022, публикувано на 15 август тази година. В регистъра на регулатора се вижда, че производството е било образувано на 17 юни 2022 г. То е с предмет „застъпничество за конкуренцията“.
Частната фирма се жалва за нелоялна конкуренция
С други думи – „Евролаб 2011“, която беше монополизирала изцяло дейностите на „Капитан Андреево“, жалеше срещу нелоялна конкуренция от страна на държавата в лицето на БАБХ.
Сега частната лаборатория може да обжалва отказа на КЗК пред Върховния административен съд (ВАС).
Още: Депутатите като вандали през 2024 г.: Късаха кабели, заключваха се и се заливаха с напитки
Още: Пеевски: КЕВР да задължат ЕРП-тата да пуснат тока, хората неустойки не ги топлят
Още: АКФ пита Демерджиев поела ли е държавата наистина контрола на "Капитан Андреево"
ВАС вече отмени решение на КЗК за "Капитан Андреево"
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради проблемите с тока: КЕВР, ЕСО и ЕРП-тата на спешна среща при енергийния министър
Още: Ердоган с послание към ДПС-Доган, крилото атакува Пеевски със спомен от Възродителния процес
КЗК беше в центъра и на друг казус относно "Капитан Андреево". През март 2023 г. ВАС окончателно отмени определение на комисията, с което антимонополният орган спря за възлагане на обществена поръчка с предмет "Доставка на техническо оборудване за дейността на Централната лаборатория за химични запитвания и контрол".
Още: Явор Гечев: Няма промяна на "Капитан Андреево" - всичко се извършва само от БАБХ
Още: Хърватия отива на избори след изпълнена с обиди президентска кампания
Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус
Снимка: Actualno.com
Начинанието за изграждане на лаборатория бе на правителството на Кирил Петков, а след това бе продължено от служебните кабинети, макар при тях да имаше гаф с неплащане на такса от 70 лева, позволяващо продължаване на дейността на "Евролаб".
Това обаче бе втора спряна поръчка от КЗК, като първата бе обявена от комисията за незаконосъобразна през октомври миналата година. Спирането ѝ не бе обжалвано от БАБХ и Централната лаборатория за химични изпитвания и контрол, която е възложител. Втората поръчка бе обявена на 23 януари 2023 г. и спряна на 27 февруари.
Още: Христо Даскалов за "Евролаб": Държавата беше гост в собствените си помещения (ВИДЕО)
Как държавата си върна контрола?
От май 2022 г. държавата пое фитосанитарния контрол на стоките от тежкотоварните превозни средства, преминаващи през пункта. След като пое процеса по изследване на пробите, БАБХ започна да ги изпраща до централната лаборатория в София, което първоначално доведе до забавяне и протести на превозвачи. Впоследствие капацитетът на изследваните проби беше увеличен до 50 дневно, след като беше открит филиал на централната лаборатория.
Държавният контрол е за сметка на частната фирма "Евролаб 2011", която с договор от края на 2021 г. наема помещение на границата (за 10-годишен период), което превръща в лаборатория.
Още: Проф. Даскалов: Кабинетът на Радев уволни 8 юристи, работещи по "Капитан Андреево" (ВИДЕО)