Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

МВР министърът посочи Цацаров като проверяващ проверяващите, от БСП признаха за контрола над КПКОНПИ

09 април 2019, 08:30 часа • 10070 прочитания

Запознах президента и КСНС с резултатите на МВР, а те не са никак малки. Така вътрешният министър Младен Маринов коментира случилото се вчера (8 април) на свикания заради корупцията в страната Консултативен съвет за национална сигурност (КСНС).

Моментално той беше попитан защо случаи като Цветан Цветанов, Цецка Цачева, Вежди Рашидов, Николина Ангелкова, Елена Йончева, Валери Жаблянов (бел. ред. - срещу Жаблянов вече има проверка заради негов имот - вила в Симеоново, която според в. "24 часа" е построена със заем, но той не е деклариран) не са хванати от МВР, а говорим за статистика. Отговорът беше насочен в смисъл, че това е работа на КПКОНПИ (Антикорупционната комисия), а Антикорупционният закон действал от една година и проверките били "процес", защото били подадени "хиляди имотни декларации". Работим много добре с КПКОНПИ, виждате и, че има много реални случаи, добави Маринов пред Нова телевизия.

Вътрешният министър се похвали с 37 български граждани, обвинени в корупция през 2018 година. На въпрос обаче защо няма обвинени министри, защо КПКОНПИ не е разследвала министри, отговорът беше, че от практиката си е свикнал да се изчака да бъдат извършени проверките. Защо се чакат медиите, а няма проверки предварително – на този въпрос Маринов отговори, че имало проверки за неща, за които медиите пък не съобщавали.

Кой проверява проверяващи – в ситуация, в която проверяващите не могат да обяснят собствените си декларации и кой конкретно проверява Пламен Георгиев и Антон Славчев (председателят и зам.-председателят на КПКОНПИ). Главният прокурор може да провери абсолютно всеки, отговори Маринов. И намекна, че имало натиск от страна на проверявани хора, довел до "Апартаментгейт".

По въпроса с терасата на Пламен Георгиев, която уж е обща част, Маринов пак не коментира, защото не можел. На въпрос ще бъде ли съдействано от МВР на Община Слатина да влезе на терасата на Георгиев и да провери има ли незаконни пристройки, отговорът беше, че ще има съдействие и "по принцип съдействаме на всеки компетентен орган". Вътрешният министър не пожела и да коментира как така пазарни и данъчни оценки на даден имот се разминават с действително дадени пари за имота. Мисля, че ще получи ясен отговор въпросът как така политик има възможност да си купува апартамент с ВИП асансьор, добави Маринов. Винаги има кой да наказва, каза още Маринов, в коментар за изказването на Цветан Цветанов в "Панорама", че няма кой да го накаже.

По въпроса с твърденията за заплахи към Пламен Георгиев, Маринов не коментира, защото било класифицирана информация. Той не каза и кой е авторът на заплахите.

Маринов беше лаконичен и по въпроса със SMS-ите, които собствениците на "Артекс" семейство Мирянови са пращали на главния архитект на София Здравко Здраков – нещо, което той призна пред камерата на Actualno.com на събитие в края на февруари, 2018 година, посветено на грандиозните проекти за небостъргачи в "Стрелбище" и "Златен век" в "Лозенец" (бел. ред. - във видеото от събитието признанието идва след 48-та минута). Не разполагаме с тези SMS-и, призна вътрешният министър.

Позицията на БСП

Мисля, че 90% от българските граждани биха се подписали под това, което каза президентът след КСНС. От БСП отидохме с ясни предложения как да започне да се решава този проблем (бел. ред. – с корупцията). Това заяви депутатът от БСП Крум Зарков, един от най-приближените хора на лидера на социалистите Корнелия Нинова.

Според Зарков месеци, дори години, трае политическата криза, която се превърнала в институционална. "Апартаментгейт" е капката, която преля чашата, подчерта той пред Нова телевизия и обяви за ясно, че институциите не успяват да се справят. Той обвини управляващите, че не желаят да бъде признат проблемът. "Не разбират ли, че хората вече не издържат това нещо? Не разбират ли, че става дума за прекомерност, за непоносимост, за чувство за несправедливост? Ако продължават така да мижат пред истината, то никой няма да спечели от това", посочи Зарков. По думите му, управляващите не са подписали декларация, която „огромна част от гражданите биха подписали без да им мигне окото”.

На въпрос защо – дали заради това кой ще държи контрола над КПКОНПИ, Зарков обърна темата към тезата, че "те признават с половин уста”. "Реалността е, че може да има икономически растеж, но той не е достатъчен да догоним нашите европейски партньори, защото има корупция", подчерта червеният народен представител.

По въпроса с изявлението на КПКОНПИ за приближен до политически лидер, който е заподозрян в злоупотреби и обвинения, че човек от КПКОНПИ изнасял информация до този човек, Зарков коментира, че ролята на комисията не е да поставя гатанки. Предложихме коренно различен орган – не президентът да го назначава, а да е елитен орган, с ясни отговорности, и гони корупцията по високите етажи, продължи червеният депутат, но призна, че предложението на БСП било държавният глава да назначава председателя на този орган, защото по Конституция бил равно отдалечен от всички власти. Законът трябва да постановява на всеки политически орган пълна прозрачност при влизане и излизане от политиката, а съответният орган трябва да проверява тази прозрачност, подчерта Зарков.

Зарков беше поставен и пред въпроса как така системна партия като БСП, участвала в управлението достатъчно години през Прехода, ще иска да оправя кризата. Вървим в грешна посока, констатира депутатът и не видя лекарство в оставките: "Докога – до следващия скандал?". Той каза и, че няма представа дали има основание да се проверява имота на колегата му Валери Жаблянов в Симеоново.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес